Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

13.10.2020 17:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

Një grua në Holandë është bërë personi i parë i raportuar që ka vdekur pasi u infektua përsëri me koronavirusin.

89-vjeçarja kishte një sistem imunitar të kompromentuar pasi kishte vuajtur me një lloj të rrallë i palcës kockore të limfomës jo-Hodgkin.

Gjendja, e njohur si makroglobulinemia e Waldenström kishte dobësuar sistemin e saj imunitar.

Ajo kishte paraqitur një kollë dhe një ethe të rëndë dhe doli pozitive për virusin dhe u lëshua nga spitali pesë ditë më vonë. Javë më vonë, ajo filloi një raund të ri të trajtimit me kimioterapi. Dy ditë pas fillimit të trajtimit dhe 59 ditë pas fillimit të simptomave të saj të para COVID-19, ajo përsëri zhvilloi simptoma të koronavirusit.

Ajo doli pozitive për virusin dhe më pas iu dha testi i antitrupave në ditën e katërt dhe të gjashtë. Dy javë më vonë, ajo vdiq dhe shkencëtarët tani kanë thënë se ajo vuante nga ri-infektimi.

Kjo e bën rastin e gjashtë të ri-infektimit dhe të parin në të cilën një pacient ka vdekur nga ri-infektimi në botë, raporton Mirror.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

Gruaja e parë në botë që vdes pasi u infektua për herë të dytë me koronavirus

Cristiano Ronaldo rezulton pozitiv me Covid-19

Cristiano Ronaldo rezulton pozitiv me Covid-19

I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

I shijshëm, i dobishëm: 5 arsye për konsumin e ftoit

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Zbulohen arsyet pse mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Kombëtarja niset për në Greqi, mungojnë Berisha, Zeneli dhe Zhegrova

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Krasniqi dhe Rrahimi: Do japim maksimumin ndaj Andorës

Real Madridi pas Erling Haalandit

Real Madridi pas Erling Haalandit

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​Shkencëtarët zbulojnë mutacionet që shkaktojnë dëmtime të rënda nervore

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

​11 shenja se mund të keni pasur koronavirus pa e ditur as vetë

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Shannen Doherty: Unë kam përgatitur një fustan funerali, dua të jem e bukur

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Trashi dhe Seferi: Japim maksimumin për të marrë 3 pikët me Lituaninë

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Rastet pozitive në Kosova U21, FFK del me njoftim zyrtar

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

Cila është lidhja e baktereve në sistemin tretës me gjendjen mendore dhe fizike?

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar

E konfirmon Prekazi: Unë dhe skuadra jemi të izoluar

​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme

Puyol tregon se ku e sheh Messin në vitet e ardhshme