Greqi, shpërthim me bombë në televizionin SKAI

17.12.2018 14:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Greqi, shpërthim me bombë në televizionin SKAI

Një shpërthim i fuqishëm bombe tronditi në orët e para të mëngjesit të sotëm kanalin televiziv Skai dhe gazetën “Kathemerini”.

Shpërthimi i cili u ndodhi rreth orës 2 e 40 të mëngjesit të se hënës (17 dhjetor) shkaktuar dëmtime serioze në disa zyra dhe në pjesë e përparme të godinës.

Autorët rrreth 45 minuta përpara shpërthimit telefonuan në TV Antena dhe në një faqe elektronike Zougla dhe paralajmëruan se “për 45 minuta do të shpërthej një bombë që kemi vendosur përpara kanalit SKai. Nuk ëshhtë farsë”.

Policia ka bllokuar më pas rrugën Ethnarku Makariu dhe ka boshatisur godinën nga gazetarët dhe punonjësit që në atë orë ndodheshin brënda.

Dy autorët që duken edhe nga kamerat e sigurisë vendosën një mekanizëm shpërthyes brenda një thesi të cilin e lidhën me zinxhirë në një kolon përballë stacionit televiziv. Policia bën të ditur se sasi e eksplozivit ka qënë e madhe dhe llogaritet rreth 5 kg si dhe është vendosur në mënyr prefekte që vala e shpërthimit të ishtë e drejtuar nga godina.

Pas vendosjes së mekanismit dy autorët janë arguer nga vendgjarja me një makinë. Policia po mbledhe gjitha të dhënat e mundëshma nga kamerat e sigurisë si të televizonit por nga objektet përeth.

Shpërthimi ishte shumë i fuqishëm dhe kjo duket nag dëme e shkaktuar që janë të dukshe në pothujase gjithë fasadën e godinës. Theksohet se nuk pati viktima falë ndërhyrjes së shpejtë të policisë e cila mbylli zonën një rreze të madhe dhe boshatisi në kohë godinën.

Specialistë të policisë bën të ditur se mënyra e lidhjes dhe ndërtimit të mekanizmit por edhe nga mënyra se si vepruan autorët kanë të bëjnë me një organizatë të njohur terroriste.

Bëhet fjalë për organozatën OLA (ORganizta e Luftetarëve Popullor) e cila deri tani ka kryer më parë edhe dy goditje të tjera një në Dhomën e Tregtisë dhe BIznesit dhe një në Gjykatën e Athinës.

Akti terrorist ndaj kanalit Televiziv Skai është dënuar nga pothuajse të gjithë aktorët politikë të GReqisë. Ministrai e Brëndëshme pk orë pas shpërthimit shkoi në vendngjarje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash