Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

23.01.2020 00:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell, Thaçit: Progresi në dialogun me Serbinë përfshin heqjen e tarifave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, mbrëmjen e sotme priti në një darkë pune të dërguarin e Posaçëm të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Të dy folën për arsyen e këtij takimi, duke thënë se nuk do të diskutojnë për çështje lokale politike, por për dialogun me Serbinë.

Thaçi, ndërkaq, pas takimit shkroi një status në Twitter, ku e falënderoi Grenellin për takimin.

Por, ndonëse reagimi i Grenellit ishte i shkurtër, la një mesazh të qartë – heqjen e taksës ndaj mallrave serbe.

“Kisha një takim të frytshëm me Richard Grenellin për të diskutuar rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. E falënderova atë për këtë vizitë dhe përkushtim në këtë proces. Theksova urgjencën për vazhdimin e dialogut dhe se roli i presidentit Donald Trump në arritjen e marrëveshjes përfundimtare është i domosdoshëm”, shkroi Thaçi në Twitter, raporton Koha.net.

E duke iu përgjigjur komentit të Thaçit, Ambasadori amerikan në Gjermani, i dërguar special i Trumpit për dialogun Kosovë – Serbisë, tha se këtu duhet të përfshihet edhe “heqja e tarifave” ndaj mallrave serbe.

“Faleminderit zotëri President. Duhet të bëjmë progres – i cili përfshin heqjen e tarifave”, ka komentuar Grenell.

.

Image

Në adresimin e tyre mediave para nisjes së takimit, asnjëri nga ta nuk e përmendi heqjen e taksës, mirëpo Grenell tha se është i interesuar që të ketë zhvillim ekonomik në të dyja vendet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi