Grenell: S’e përjashtojmë pjesëmarrjen e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

19.05.2020 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: S’e përjashtojmë pjesëmarrjen e Rusisë në dialogun Kosovë-Serbi

Përfshirja e Rusisë në dialogun mes Kosovës e Serbisë, tanimë është një ide e shprehur haptaz nga Moska zyrtare, dhe e cila nuk po kundër shtohet as nga fuqitë e mëdha perëndimore.

Aktualizimi i temës në fjalë, erdhi pas propozimit të ambasadorit rus në Beograd, Alexander Bothan Kharachenko, për përfshirjen e Moskës në procesin e dialogut mes Kosovës e Serbisë, ndërkaq që në këtë mes, ky shtet do të përfaqësonte interesat e Beogradit, shkruan lajmi.net.

E megjithë qëndrimet tashmë të njohura për Rusinë, SHBA-të dhe BE-ja nuk është se kanë treguar tone të ashpra kundërshtuese për përfshirjen edhe të një akteri në dialog.

Nga zyra e emisarit special të SHBA-ve, Richard Grenell, nuk shprehen kundër involvimit rus në procesin e dialogut.

Në pyetjen e lajmi.net se nëse përfshirja e Rusisë mund të sjellë përplasje në këtë proces, nga zyra e Grenellit thonë se janë të hapur për gjithkë që do të kontribuojë me ide në proces.

“Duke iu përgjigjur pyetjeve të para, ne themi se gjithkush është i mirëpritur që të kontribuojë me ide që mund të sjellin paqe, stabilitet dhe prosperitet për Serbinë dhe Kosovën”,  ka thënë Dick Custin, zëdhënës në zyrën e Grenell.

Lajmi.net ka pyetur në zyrën e Grenellit edhe për deklaratat e kryeministrit Kurti, që thotë se emisari i Trumpit është duke kërkuar marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë para shtatorit, në atë formë që kjo të konsiderohet si arritje e administratës amerikane para zgjedhjeve që mbahen atje.

Në lidhje me këto deklarata, nga Zyra e Grenellit thonë se nuk kanë ndonjë koment.

Dialogu mes Kosovës e Serbisë, tash e një kohë është në fazë totale të bllokadës, që nga vendimi i qeverisë Haradinaj për vendosjen e taksës 100% për produktet serbe.

Ky proces nuk ka filluar as pas largimit të taksës, ndërsa që edhe zëvendësimi i saj me reciprocitet nga qeveria Kurti, nuk është mirëpritur nga SHBA-të.

Kjo e fundit tanimë po kërkon me ngulm që në mes të Kosovës dhe Serbisë mos të ketë barriera që mund të ndikojnë në pengimin e procesit të dialogut.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj reagon për vdekjen e dy minatorëve, ngushëllon familjarët dhe minatorët

Limaj reagon për vdekjen e dy minatorëve, ngushëllon familjarët dhe minatorët

Haziri: S’kemi problem për vota, LDK-ja sot cakton ministrat

Haziri: S’kemi problem për vota, LDK-ja sot cakton ministrat

Aksident në Minierën e Artanës, dyshohet për dy të vdekur

Aksident në Minierën e Artanës, dyshohet për dy të vdekur

Gashi : Seanca për Qeverinë Hoti të mërkurën në ora 11:00, i kemi numrat

Gashi : Seanca për Qeverinë Hoti të mërkurën në ora 11:00, i kemi numrat

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Pas luftës, krimeve dhe burgut, në fushatë për të hyrë në kuvend

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Këpuctari krijon këpucët anti-Covid!

Pasojat e Covid-19/ Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit

Pasojat e Covid-19/ Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit

“Republika”, kusht për hyrjen e mallrave nga Serbia

“Republika”, kusht për hyrjen e mallrave nga Serbia

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Kryesia sot vendos datën e seancës për votimin e të dekretuarit Hoti

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën