Grenell pas takimit me Kurtin: Mungesa e marrëveshjes Kosovë- Serbi, pengesë e investimeve të huaja

09.10.2019 17:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell pas takimit me Kurtin: Mungesa e marrëveshjes Kosovë- Serbi, pengesë e investimeve të huaja

Në Ambasadën e re të SHBA-ve në Prishtinë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe anëtari i kryesisë, Glauk Konjufca, u takuan me të dërguarin e presidentit amerikan, Donald Trump, Richard Grenell dhe ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip S. Kosnett.

Në një komunikatë për media, Lëvizja Vetëvendosje bënë të ditur se në këtë takim, Grenell theksoi që mungesa e marrëveshjes së Kosovës me Serbinë është pengesa kryesore e investimeve të huaja në ekonominë kosovare.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shprehu gatishmërinë e tij që si kryeministër i ri i Kosovës të thellojë bashkëpunimin me SHBA-të.

Tutje thuhet se Grenell dhe Kurti janë pajtuar që Kosova ka nevojë për zhvillim ekonomik dhe investime prej jashtë, por për këtë gjë problem janë sidomos korrupsioni i lartë në qeveri që krijon pasiguri e cila tremb bizneset, varfëria e përhapur në popullsi që e mban të ulët kërkesën agregate si dhe qasja e vështirë në financa për bizneset për shkak të kamatave të larta të kredive në banka.

Sa i përket dialogut me Serbinë, bëhet e ditur se Kurti ka thënë që përmbajtja dhe procesi i marrëveshjes janë më të rëndësishme për qëndrueshmërinë e saj sesa afati kohor për të.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi ndikon në sektorin e ndërtimit në Maqedoninë e Veriut

Koronavirusi ndikon në sektorin e ndërtimit në Maqedoninë e Veriut

Katër pacientë me COVID-19 vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

Katër pacientë me COVID-19 vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë

I sulmojnë zyrtarët policorë, iu caktohet masa e ndalimit

I sulmojnë zyrtarët policorë, iu caktohet masa e ndalimit

Presidenti: Vdekja e papritur e mikut tim Sylë Zhitia!

Presidenti: Vdekja e papritur e mikut tim Sylë Zhitia!

Haziri i përgjigjet Kurtit: LDK është një dhe unike

Haziri i përgjigjet Kurtit: LDK është një dhe unike

Protesta në Gjermani: S`na detyroni dot të bëjmë vaksinën!

Protesta në Gjermani: S`na detyroni dot të bëjmë vaksinën!

Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë

Shembet Teatri Kombëtar në Tiranë

Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

Falimentim biznesesh e humbje të vendeve të punës

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Basha flet për shembjen e Teatrit Kombëtar: Dhunë, babëzi dhe hajdutëri, Rama përgjegjësi i vetëm

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Monika Kryemadhi: U bëj thirrje qytetarëve të mos e njohin shtetin e Edi Ramës

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Nis shembja e Teatrit Kombëtar (Foto)

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

Kurti: Bëmë mirë që i vendosëm njerëzit e VV’së në borde të ndërmarrjeve

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

23 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 22 të shëruar

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

PDK akuzon Qeverinë se ka dështuar në luftën kundër pandemisë dhe se po manipulon me shifra

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive

Gazeta Infokus edhe me 5 produkte të reja televizive