Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

26.01.2020 22:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: Mirë që Kosova dhe Serbia e panë ‘dritaren e vogël’ që Trump e ka hapur për to

Emisari i presidentit të SHBA’së për dialogun Prishtinë-Beograd, Richard Grenell, po synon të rinisë bisedimet mes dy shteteve përmes zhvillimit ekonomik dhe investimeve të huaja në Kosovë dhe Serbi. Ditë më parë në Berlin ai ka shtyrë përpara një marrëveshje parimore mes dy palëve sa i përket hapsirës ajrore, ndërkohë të hënën me 27 janar do të shtyjë përpara edhe marrëveshjen Kosovë-Serbi për riaktivizimin e hekurudhave.

Në një intervistë të dhënë sot për tanjug, Grenell ka thënë se kompanitë amerikane të cilat dëshirojnë të investojnë në Kosovë dhe Serbi duan stabilitet, në të kundërtën emisari i Trump thotë se ato nuk do të invesojnë më në këtë rajon.

“Kompanitë, vecanërisht ndërmarrjet amerikane, të cilat mezi presin të krijojnë një biznes në Kosovë e Serbi, duan stabilitet. Përndryshe ato nuk do të investojnë në të ardhmen në rajon”, ka thënë Richard Grenell, tranmeton Gazeta Express.

Përfaqësuesi Special Presidencial për dialogun Kosovë-Serbi ka treguar edhe përshtypjen e tij për vizitën tre ditore në Prishtinë e Beograd, duke thënë se e vlerëson sinqeritetin e krerëve shtetërorë në të dyja vendet.

Grenell thotë se ndjenë që dy palët e kanë kuptuar faktin se urgjencën për të zgjidhur situatën aktuale.

“Ata e kanë kuptuar ‘dritaren e vogël’ që Presidenti Trump ka hapur për ta. Unë jam shumë i kënaqur me atë që kam dëgjuar nga drejtuesit në Beograd dhe Prishtinë, deri tani”, ka shtuar tutje Grenell.

Përgjatë vizitës në Prishtinë e Beograd, Grenell ka thënë se dy palët duhet të lëvizin përpara përmes zhvillimit ekonomik dhe krijimit të vendeve të reja të punës, ndërkohë kishte përsëritur që nuk është i interesuar të ndërhyjë në cështje të brendshme politike.

Dy mesazhet kryesore të Grenell nga Prishtina e Beogradi kanë qenë heqja e taksës për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, ndërkohë Serbisë sikur nga Prishtina poashtu edhe nga Beogradi i ka kërkuar të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Kadri Veseli i reagon Albin Kurtit për shkarkimet e zyrtarëve

Gecaj tallet me sulmuesit e Hotit, “Komandantët” e vezëve nga njësiti i pulave!

Gecaj tallet me sulmuesit e Hotit, “Komandantët” e vezëve nga njësiti i pulave!

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Kush dhe pse në të vërtetë e vrau Shaban Polluzhën?

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Pas fyerjeve, kërcënimeve dhe mbetjes pa punë të nënës së tij, Iviqi thotë se i intereson vetëm futbolli

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

Kryeministri Kurti i del në mbrojtje lojtarit serb të cilit iu larguan prindërit nga puna

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

OVL e UÇK-së thotë se mbi dy mijë veta u larguan nga lista e veteranëve

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Shefi i deputetëve të AAK’së: Kushdo që ka sulmuar Hotin ka bërë shumë mirë

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Erion Haxhnikaj nga Isniqi i Deçanit është diagnostikuar me leukeminë akute, ai ka nevojë për ndihmën tuaj

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Godet me thikë nënën e tij dhe më pas i vë flakën

Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Partitë paralajmërojnë fushatë të tensionuar elektorale

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Gafa e Qeverisë Kurti, këshilltari i Kryeministrit nuk është Doktor Shkence

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Pas të shtënave gjatë natës në Prishtinë, mbetët një i plagosur

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Mustafa i ashpër për taksën: Asnjë tarifë e reciprocitet nuk matet me peshën e partneritetit me SHBA-në dhe BE-në

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Veprim skandaloz, me vezë sulmohet zëvendëskryeministri Avdullah Hoti

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc

Abdixhiku ‘urdhër’ Komunës së Prishtinës për ta anuluar vendimin në lagjen në afërsi së Liqenit në Badovc