Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

30.06.2020 18:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Emisari i SHBA’së për dialogun, Richard Grenell, sa herë që është kritikuar nga zyrtar të Brukselit rreth punës së negociatave Prishtinë-Beograd, ua ka rikujtuar atyre faktin që BE e ka lënë Kosovën si të vetmin shtet të izoluar pa liberalizim të vizave.

E pak ditë pas kritikave të Grenell, një grup euro-parlamentarësh të prirë nga Viola von Cramon Taubadel, i kanë shkruar letër kancelares gjermane, Angela Merkel, ku i kanë kërkuar që të Gjermania të përmbyll brenda vitit 2020 punën e vizave për Kosovën, meqë Berlini zyrtar do të udhëheq me presidencën e BE’së në pjesën e dytë të vitit.

Lidhur me një zhvillim të tillë s’ka qëndruar pa reaguar vetë Grenell, i cili thotë se është një lajm i mirë, edhe në qoftë se liberalizimi do të ndihmoj vetëm disa industri të caktuara biznesi.

“Më në fund, Ky është një lajm i mirëseardhur, edhe nëse është vetëm për disa industri të caktuara biznesi”, ka thënë Grenell në një reagim në twitter.

Ai thotë se fokusimi i SHBA’së në normalizimin ekonomik të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, ka nxitur evropianët, duke thënë se amerikanët janë të lumtur t’i shohin evropianët teksa udhëheqin.

“Fokusi amerikan në normalizimin ekonomik ka nxitur edhe veprimet e evropianëve. Dhe ne jemi të lumtur t’i shohim ata teksa udhëheqin”, ka përfunduar Grenell./Express/.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Hoti: Qeveria ka krijuar  Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Hoti: Qeveria ka krijuar Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Ministrit Zemaj viziton  Komunën e Podujevës dhe në Merdarë

Ministrit Zemaj viziton Komunën e Podujevës dhe në Merdarë

Ministri Quni priti në takim zëvendësministren e re të Mbrojtjes Sadika Kofrc

Ministri Quni priti në takim zëvendësministren e re të Mbrojtjes Sadika Kofrc