Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

19.02.2020 09:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: Gënjeshtër se SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve

Emisari i Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka reaguar ashpër ndaj një lajmi që theksonte se Shtetet e Bashkuara të Amerikës ende janë të hapur për një shkëmbim të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Mëngjesin e së mërkurës, Grenell, i cili shërben si ambasador i ShBA-ve në Berlin, e quajti “lajm të rremë” artikullin e portalit Euobserver, të publikuar të martën. Euobserver, në këtë artikull shkruante se ShBA-të po refuzojnë të përjashtojnë një shkëmbim të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë – përkundër kundërshtimit të Gjermanisë ndaj kësaj ideje.

Richard Grenell@RichardGrenell

Fake news. And you never called or wrote to ask. I am for what the parties agree to – I’m focused on economic development, not politics. https://twitter.com/euobs/status/1230016665087365121 …EUobserver@euobs#LandSwap plan for Serbia and Kosovo remains popular in US circles, with #USspecialenvoy @RichardGrenell, continuing to promote the idea of a “quick deal” on recognition last year.https://euobserver.com/enlargement/147484 …2857:53 AM – Feb 19, 2020Twitter Ads info and privacy110 people are talking about this

Portali evropian citoi një deklaratë të Mattheë Palmer, të dërguarit të posaçëm të ShBA-ve për Ballkanin Perëndimor, të dhënë të hënën e ku tha se “varet nga palët të vendosin parametrat e dialogut”, pasi u pyet për planin e shkëmbimit të territoreve.

Mirëpo, Richard Grenell ka kërkuar nga portali që për idenë është dashur të pyetej edhe ai para se të publikohej artikulli. Ka thënë se lajmi është i rremë dhe se ai nuk është i fokusuar në politikë, por në ekonomi. “Lajm i rremë. Dhe, ju as që keni më keni kontaktuar për të më pyetur. Unë jam për atë që pajtohen palët – jam i fokusuar në zhvillim ekonomik, jo politikë”, ka thënë Grenell.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Krasniqi pret që krejt partitë ta mbështesin Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Ndërron jetë motoçiklisti pas një aksidenti në Gjilan

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Aktakuzë kundër 19 personave për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Haki Abazi: Vetëvendosje ka vetëm qytetarët partnerë koalicioni

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Edhe 2 të infektuar me COVID-19 në veri të Mitrovicës

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Rriten për 0.7 për qind çmimet e konsumit

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Kryesia vendos, të martën seanca për Pakon Emergjente të propozuar nga PDK-ja

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Pakoja emergjente e qeverisë, e mangët në adresimin e nevojave të sektorit privat

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Lajçak i shkruan Thaçit për dialogun me Serbinë, thotë se do të fillojë punën e tij pas tejkalimit të krizës së pandemisë COVID-19

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Zaev dhe Mickoski vendosen në izolim 14 ditësh

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Anthony Fauci: Koronavirusi mund t’i rezistojë edhe motit të ngrohtë

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Nga Komuna e Prishtinës #rriNshpi me neve

Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen

Konsullatat e “paprecedenta” do të rishikohen

Koha në Kosovë

Koha në Kosovë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë