Grenell: Do ta finalizojmë me postë elektronike marrëveshjen për hekurudhat

27.01.2020 18:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell: Do ta finalizojmë me postë elektronike marrëveshjen për hekurudhat

I dërguari i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, tha se bisedimet për rivendosjen e linjës hekurudhore midis Prishtinës dhe Beogradit kanë shkuar mirë dhe i falënderoi ekspertët e të dyja palëve që morën pjesë në takim.

Përfaqësuesit e Kosovës dhe të Serbisë u takuan të hënën në Berlin, nën ndërmjetësimin e Grenellit.

“Kemi bërë përparim të mirë këtë mëngjes, duke lëshuar një Letër Synimi për bashkëpunimin hekurudhor. Diskutimet kanë shkuar aq mirë saqë kemi biseduar edhe për çështje të tjera. Do të punojmë për të përfunduar Letrën e Synimit për hekurudhat, përmes postës elektronike, gjatë javës së ardhshme ose më vonë. Dua t’i falënderoj përsëri ekspertët nga Serbia dhe Kosova, që kanë udhëtuar sot në Berlin për këto bisedime”, tha Grenell në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë.

Grenell, i cili është ambasador i Shteteve të Bashkuara në Gjermani, nuk dha më shumë detaje se për cilat tema të tjera u diskutua.

Të premten e kaluar, Grenell dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, konfirmuan arritjen e marrëveshjes për rikthimin e trafikut hekurudhor midis Kosovës dhe Serbisë.

Grenell bisedoi për këtë çështje edhe me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe me udhëheqësit e Lëvzjes Vetëvendosje dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës – parti këto që po bëjnë përpjekje për formimin e koalicionit qeveritar në Kosovë.

Bazuar në vendimin e ministrit në largim të Infrastrukturës në Kosovë, Pal Lekaj, pala kosovare në Berlin u përfaqësua nga Xhemë Veseli, drejtor i Departamentit dhe Infrastrukturës tokësore, dhe Ramë Çupeva, drejtor i infrastrukturës rrugore.

Palën serbe, ndërkaq, e udhëhoqi Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

“Ndonëse institucionet tona janë të gatshme në vazhdimësi për kontribut në stabilitet dhe fqinjësi të mirë, theksojmë se çfarëdo marrëveshjeje që do të arrihet, do të jetë vetëm sipas Kushtetutës dhe ligjeve në fuqi të Republikës së Kosovës”, shkroi Lekaj në Facebook.

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, u tha gazetarëve të hënën se infrastruktura hekurudhore e Kosovës është shumë e dobët dhe pothuajse jofunksionale.

“Hekurudhat tona që na lidhin me Serbinë, janë në gjendje shumë të keqe. Jemi në proces rinovimi. Është një projekt i madh me Bashkimin Evropian. Një marrëveshje me Serbinë për trafikun nuk do ta dëmtojë Kosovën “, tha Haradinaj.

Marrëveshja për trafikun hekurudhor erdhi në javën e njëjtë kur dy palët, po ashtu nën ndërmjetësimin e Grenellit, ranë dakord për një fluturim të drejtpërdrejtë midis Prishtinës dhe Beogradit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

150 euro për të kaluar pa kontroll kufirin, arrestohet 37-vjeçari

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Zyrtari i PDK’së i kërkon deputetes së VV’së të largohet nga jeta publike pas fjalëve kundër UÇK’së

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane

Grenell nxit Kosovën dhe Serbinë të bëjnë marrëveshje, premton pastaj investime amerikane dhe europiane

Thaçi nga Brukseli: BE ishte e gatshme që të na liberalizonte vizat që në vitin 2016

Thaçi nga Brukseli: BE ishte e gatshme që të na liberalizonte vizat që në vitin 2016

Kryeministri premton ndërtimin e 117 çerdheve, thotë se s’frikësohet nga detyra

Kryeministri premton ndërtimin e 117 çerdheve, thotë se s’frikësohet nga detyra

Maqedonia e V. thotë se është e përgatitur për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE

Maqedonia e V. thotë se është e përgatitur për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE

Borrelli jep sinjale se dialogu Kosovë – Serbi do të nisë shpejt

Borrelli jep sinjale se dialogu Kosovë – Serbi do të nisë shpejt

Godet Agron Dida, e krahason Kurtin me Aristotelin dhe Sokratin

Godet Agron Dida, e krahason Kurtin me Aristotelin dhe Sokratin

Kurti takon Pllenkoviqin, merr mbështetjen kroate për liberalizim të vizave

Kurti takon Pllenkoviqin, merr mbështetjen kroate për liberalizim të vizave

Kërcënonte gruan dhe 3 fëmijët se do t’i vriste, arrestohet me pistoletë në dorë 54-vjeçari

Kërcënonte gruan dhe 3 fëmijët se do t’i vriste, arrestohet me pistoletë në dorë 54-vjeçari

Përgatitja e një sulmi terrorist në Gjenevë: të arrestuar edhe dy shqiptarë

Përgatitja e një sulmi terrorist në Gjenevë: të arrestuar edhe dy shqiptarë

Markoviç: Kurti ka ardhur në pushtet me dy slogane. Njëra është lufta kundër korrupsionit dhe tjetra urrejtja ndaj serbëve

Markoviç: Kurti ka ardhur në pushtet me dy slogane. Njëra është lufta kundër korrupsionit dhe tjetra urrejtja ndaj serbëve

“Albin Kurti s’ka dosje kriminale të UÇK’së”, Presidenti Thaçi i reagon ashpër deputetes së VV’së

“Albin Kurti s’ka dosje kriminale të UÇK’së”, Presidenti Thaçi i reagon ashpër deputetes së VV’së

Haradinaj: Deklarata e Kurtit turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA’në

Haradinaj: Deklarata e Kurtit turpëroi vendin dhe dëshpëroi SHBA’në

“Shmangni varësinë nga Rusia” SHBA ofron 1 miliard dollarë për Europën

“Shmangni varësinë nga Rusia” SHBA ofron 1 miliard dollarë për Europën