Grenell arrin për vizitë në Serbi

21.09.2020 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grenell arrin për vizitë në Serbi

Pas qëndrimit në Kosovë, emisari special i presidentit Donald Trump për dialogun, Richard Grenell ka arritur sonte për një vizitë në Beograd.

Ai dhe pjesa tjetër e delegacionit të qeverisë amerikane, në aeroportin e Beogradit janë pritur nga kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq dhe ambasadori i SHBA-së Anthony Godfrey.

Grenell, së bashku me drejtorin ekzekutiv të DFC, Adam Boler, do të takohen nesër me presidentin Aleksandar Vuçiq dhe kryeministren Ana Bërnabiq.

Përfaqësuesit e dy delegacioneve do të nënshkruajnë deklaratën e përbashkët pas takimit, dhe më pas do të mbajnë deklarime për media.

Në dy ditët e ardhshme, delegacioni i lartë i DFC do të ketë takime me përfaqësues të Dhomës të Tregtisë dhe Ministrive të Financave dhe Transportit, Ndërtimit dhe Infrastrukturës të Serbisë.

Me ardhjen e Grenell dhe Boler, fillon realizimi konkret i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Beogradit dhe Prishtinës, e cila u nënshkrua më 4 shtator në Uashington.

Marrëveshja parashikon hapjen e një zyre rajonale të DFC-së në Beograd.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell arrin për vizitë në Serbi

Grenell arrin për vizitë në Serbi

Deklaratë e përbashkët e Kosovës dhe SHBA – (dokument)

Deklaratë e përbashkët e Kosovës dhe SHBA – (dokument)

​Hoti: Marrëveshja me SHBA do të krijojë mijëra vende të reja pune

​Hoti: Marrëveshja me SHBA do të krijojë mijëra vende të reja pune

Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve