Grekët kërkojnë varret, Surlas-Tiranës: Zhbllokoni procesin

28.10.2016 22:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grekët kërkojnë varret, Surlas-Tiranës: Zhbllokoni procesin

Qindra qytetarë grekë, të afërm të ushtarëve të vrarë, udhëtuan në Ditën kombëtare të Greqisë për në Shqipëri. Jorgos Zografaqis, nga Kreta thotë se i është mirënjohës të gjithë shqiptarëve që e kanë ndihmuar.

“Vëllai im hyri në luftë në fund të Janarit 1941 dhe ishte ndër të parët të vrarë prej një bombardimit të italianëve, mesa mësuam më pas në zonën e Kuqarit, afër Përmetit. Një ditë para se të vritej mori një telegram ku u njoftua për lindjen e djalit të tij, lajm që nuk e gëzoi dot as një ditë dhe fëmijën nuk e pa kurrë. Unë dhe nipi im jemi këtu për të marrë pak dhe nga Shqipëria e për të lënë këtu pak dhe nga Kreta”, tregon Zografaqis.

Por shpejt gjuha shkon aty ku dhemb më shumë. “E dimë që varrin është shumë e vështirë ta gjejmë. Vijmë shpesh për ta kujtuar në Shqipëri, sepse ajo ngjarje shënoi jetën tonë, të gjithë familjes”, thotë ai.

Shteti grek duket se i është rikthyer fort kërkesës për gjetjen e këtyre varreve dhe bashkëpunimin e Shqipërisë.

“Në himnin tonë kombëtar eshtrat e tyre janë të shenjta. Pikërisht këto eshtra të shenjta po kërkojmë dhe ja drejtoj këtë thirrje edhe miqve tanë shqiptarë që gjënden këtu. Duam t’i gjejmë dhe t’i varrosim me nder sipas traditës 3.000-vjeçare të grekëve. Shpresojmë që marrëveshja me Shqipërinë të bëhet funksionale sa më shpejt për këtë çështje”, thotë ambasadorja Eleni Surani.

Kreu i Shoqatës së familjarëve të të rënëve të luftës së vitit 1940, Jorgos Surlas, njeriu që ia përsëriti këtë kerkesë Ilir Metës gjatë vizitës së tij të fundit në Athinë, kësaj radhe nga Bularati kërkoi prej autoriteteve të pranishme shqiptare rihapjen e kësaj çështjeje.

“E kam pyetur kreun e Kuvendit të Shqipërisë çfarë i ndalon të gjejnë eshtrat e këtyre luftëtarëve që i qëndruan fashizmit dhe që ranë këtu përtej interesave të atdheut dhe besimit? Pse, zotërinj drejtues të qeverisë shqiptare? Si dëshironi të ngremë marrëdhënie të reja dhe të përmirësojmë këto që kemi? Duam të jemi me ju, por po na ndaloni të mbledhim eshtrat e baballarëve tanë”, tha Surlas.

Më vete kësaj radhe, dakord kishin edhe një politikan të Tiranës. “Ngritjen e varrezave dinjitoze për ta. Nuk jam në dijeni të detajeve të komisionit të përbashkët, por besoj se marrëveshja është e qartë: do bashkëpunohet për gjetjen e të rënëve dhe mbledhjen e eshtrave të tyre”, tha Vangjel Dule i PBDNJ-së.

Pala greke ka kërkuar disa vite më parë rivarrosjen në varreza murale në manastirin e Këlcyrës të rreth 2.500 ushtarëve grekë që kanë humbur jetën brenda territorit shqiptar gjatë luftës italo-greke të vitit 1940-1941, por bisedimet e komisionit ndërshtetëtror të ngritur në 2006 u ndërprenë në atë kohë për shkak të mosmarrëveshjeve mbi këtë çështje.

/ Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Serbia refuzon propozimin e SHBA-së për Kosovën

Serbia refuzon propozimin e SHBA-së për Kosovën

Thaçi kërkon pezullim të taksës, thotë se është rritur kontrabanda në Veri

Thaçi kërkon pezullim të taksës, thotë se është rritur kontrabanda në Veri

Simiq: Serbët e kremtojnë Ditën e Serbisë, jo të Kosovës

Simiq: Serbët e kremtojnë Ditën e Serbisë, jo të Kosovës

Pompeo uron qytetarët e Kosovës për Përvjetorin e 11-të të Pavarësisë

Pompeo uron qytetarët e Kosovës për Përvjetorin e 11-të të Pavarësisë

Përvjetori i ‘ftohtë’

Përvjetori i ‘ftohtë’

Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë