Gratë që kanë lindur foshnjë të vdekur nuk kanë nevojë të presin një vit për shtatzënësi të re

03.03.2019 19:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gratë që kanë lindur foshnjë të vdekur nuk kanë nevojë të presin një vit për shtatzënësi të re

Ndonëse grave shpesh u thuhet të presin një vit para se ta nisin një shtatzënësi të re, ka pak dëshmi që e mbështesin një gjë të tillë. Në studimin që përfshiu 14 mijë lindje nuk është vërtetuar ndonjë rrezik apo problem në rastet kur gratë kanë mbetur shtatzëna para kësaj periudhe.

Një në 225 foshnja në Britani të Madhe linden të vdekura. Numri i lindjeve të foshnjave të vdekura ka shënuar rënie në këtë shtet që nga viti 2000 e në nivel edhe më të theksuar nga viti 2015, por Britania ende ka shkallë të lartë të foshjave të vdekura në krahasim me vendet tjera të Bashkimit Evropian.

Profesori i Universitetit të Mançesterit, Alex Heazell, ka thënë se gratë nuk kanë arsye fiziologjike për të pritur më shumë se një vit për ta nisur shtatzënësinë e re, por vendimi i tyre varet më tepër nga gjendja e tyre psikologjike.

Në këtë studim u zbulua se fillimi i shtatzënësisë së re brenda një periudhe më të shkurtër se një vit nga shtatzënësia e dështuar nuk i ka rritur gjasat për përsëritje të lindjes së foshnjës së vdekur në krahasim me gratë që kanë pritur dy vjet ose më shumë, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve