Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

08.06.2019 02:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Sipas një raporti të fundit nga Financial Times, Google po përpiqet të bindë administratën Trump se duhet ti ofrojë teknologjinë Huaweit për të ruajtur sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

Argumenti qendror është se Huawei do të detyrohej të krijonte një version hibrid të Android i cili do të rrezikohej më shumë nga hakerët jo vetëm Kina.

Google si çdo kompani tjetër Amerikane i është ndaluar të bëjë biznes me Huawei. Në një periudhë afatgjatë do të thotë se Google nuk mund ti ofrojë më shërbimet Huaweit.

Aktualisht Huawei ka siguruar një licencë të përkohshme për të furnizuar telefonët me përditësime.

Por duket qenë se Huawei nuk shet telefonë në SHBA, argumenti i Google se krijimi i një versioni Android nga kompania Kineze mund të vërë në rrezik SHBA, bie poshtë.

Gjithashtu nuk është diçka e re sepse Huawei krijon një version të vetin të Android por me shërbimet e Google. Këta telefonë shiten globalisht dhe janë më pak të sigurtë sesa telefonët e tjerë.

Nga ana tjetër Huawei ka thënë se do të lançojë shumë shpejt një sistem operativ të tij, i bazuar ose jo në Android. Licenca e përkohshme e Google për furnizimin e telefonëve Huawei me përditësime do të skadojë më 19 Gusht. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve