Google sugjeron përdoruesve të telefonëve Android në Evropë shfletues dhe motorë kërkimi alternativë

18.04.2019 17:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google sugjeron përdoruesve të telefonëve Android në Evropë shfletues dhe motorë kërkimi alternativë

Përdoruesit e telefonëve Android do të kenë shansin të zgjedhin cilin shfletues dhe motor kërkimi duan të përdorin në mesin e pesë opsioneve duke filluar nga dita e Enjte, tha një ekzekutiv i lartë i Google.

Kjo lëvizje vjen për të adresuar shqetësimet e autoriteteve Evropian në lidhje me monopolin Android dhe motorin e kërkimit Google.

Goditur me një gjobë rekord prej 4.34 miliardë eurosh vitin e kaluar për përdorimin e fuqisë së tregut për të bllokuar rivalët si në kërkimin në internet, Google u detyrua të sillte një propozim të ri sesi do tu jepte rivalëve shanse të barabarta.

Android

Komisioni Evropian tha se Google kishte një avantazh të padrejtë duke “para-instaluar” shfletuesin Chrome dhe aplikacionin e kërkimit Google Search në telefonët dhe tabletët Android.

Muajin e kaluar kompania tha se do të lejonte përdoruesit Android në Evropë të zgjedhin vetë shfletuesin dhe motorin e kërkimit të duan.

Përdoruesit Android në Evropë kur hapin dyqanin e aplikacioneve Google Play tashmë do të shohin opsione të reja për të shkarkuar aplikacione të tjera kërkimi dhe shfletimi.

Android

Pesë aplikacionet e kësaj liste janë përzgjedhur në bazë të popullaritetit të tyre dhe do të listohen në mënyrë të rastësishme. Ato do të shfaqen tek telefonët ekzistues dhe të rinj që blihen në Evropë.

Nëse Google nuk i përmbahet kritereve të Komisionit Evropian rrezikon të gjobitet me 5% të të ardhurave globale.

Shfletuesit janë: Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Opera Browser dhe Puffin Web Browser. Motorët e kërkimit janë: Google Search, Qwant, DuckDuck Go, Ecosia dhe Seznam.cz. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë