Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

31.05.2019 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Google prezantoi ditën e sotme rregulla të reja të cilat do të kufizojnë aksesin tek të dhënat e përdoruesve për shtojcat e palëve të treta në Chrome dhe Drive.

Tashmë e tutje zhvilluesit e shtojcave të Chrome duhet të kërkojnë të dhëna sa më minimale në mënyrë që aplikacionet e tyre funksionojnë.

Aplikacionet që lidhen me Google Drive si Pixlr dhe shumë aplikacione të nënshkrimit të dokumenteve do tu ndalohet aksesimin e të dhënave të përdoruesve.

Ndryshimet vinë si rezultat i Projektit Strobe, një audit që Google lançoi në Tetor për të studiuar sesi palët e treta përdorin të dhënat e përdoruesve.

Për më tepër Google do tu kërkojë shtojcave të Chrome të postojnë një politikë privatësie. Në të kaluarën Google u kërkonte këtë gjë vetëm një numri të kufizuar shtojcat. Ndërsa ndryshime do të përfshijnë shumë aplikacione, nuk aplikohen për 180,000 shtojcat e Chrome Web Store.

Afro 85% e tyre nuk kanë një politikë privatësie sipas një studimi të fundit. Aplikacionet që kërkojnë akses në Google Drive do tu kërkohet të marrin aprovimin e përdoruesve për çdo skedar që aksesojnë. Me pak fjalë aplikacionet duhet të kërkojnë leje saherë që duan të aksesojnë të skedar individual.

Rregullat e reja janë premtues por do të duhet kohë përpara se të hyjnë në fuqi. Vjeshta mendohet të jetë afati i fundit i implementimit të tyre. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve