Google shton kontrollet për zhvilluesit e rinj në Android

17.04.2019 19:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google shton kontrollet për zhvilluesit e rinj në Android

Zhvilluesve të rinj të aplikacioneve Android në platformën e Google mund tu vonohen publikimet e aplikacioneve ndërsa në fuqi kanë hyrë më shumë kontrolle.

Google tha se do të rriste kontrollet ndaj krijuesve të aplikacioneve për të adresuar zhvilluesit e këqij.

Këta të fundit jo rrallë herë krijojnë llogari të reja për të shmangur kontrollet tha Google. Të tjerë hakojnë llogari ekzistuese dhe përdorin reputacionin e mirë të zhvilluesve të vjetër.

Një kompani e sigurisë kibernetike tha se lëvizja e Google pritet të ketë impakt pozitiv. Lookout tha se një zhvillues maluerësh kishte përdorur 707 ID të ndryshme për të shmangur zbulimin.

Tani e tutje krijuesit e aplikacioneve që nuk kanë një “të kaluar” me Google do të kontrollohen më në detaje. Kështu kompania do të marrë disa ditë përpara se të aprovojë llogari të reja.

Lëvizja e fundit vjen pasi Google ndryshoi politikat për të detyruar krijuesit e aplikacioneve të zbulojnë çfarë të dhënash grumbullojnë dhe të kufizojë aksesin në disa funksione të telefonëve.

Google insistoi se krijuesit e aplikacioneve duhet të sigurohen se programet e tyre funksionojnë me API-të më të fundit. Aktualisht ato janë të detyruar të përdorin API e Android 9 që debutoi në Gusht të 2018-ës.

Ndryshimet vinë pak ditë përpara se të mbajë konferencën vjetore IO më 7 Maj. Në këtë aktivitet pritet një telefon i ri Pixel. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)