Google refuzon të heqë aplikacionin Saudit për gjurmimin e grave

05.03.2019 07:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google refuzon të heqë aplikacionin Saudit për gjurmimin e grave

Google thotë se nuk do të tërheqë aplikacionin Absher nga dyqani i aplikacioneve duke thënë se nuk shkel politikat e kompanisë.

Absher është një aplikacion kontrovers qeveritar ku përdoruesit mund të aksesojnë shërbimet qeveritare si të aplikojnë për punë, të paguajnë gjoba, të rinovojnë leje e licenca apo të raportojnë krime.

Megjithatë bashkëshortët përmes aplikacionit mund të gjurmojnë gratë e tyre dhe të kontrollojnë lëvizjen.

Një raport i Bussines Insider burrat Sauditë përdornin aplikacionin edhe për të ndaluar gratë të dilnin jashtë vendit.

Menjëherë pas publikimit të raportit reagoi Amnesty International duke kritikuar Google dhe Apple që kanë lejuar një aplikacion të tillë në dyqanet e tyre respektive.

Letra u dërguan në drejtim të Google dhe Apple ku u kërkohej të hiqnin aplikacionin.

Sipas Business Insider Google ju përgjigj një letre nga Kongresin duke thënë se aplikacioni nuk përbën shkelje për politikat e saj dhe të vazhdojë të jetë live.

Kongresmeni Speier tha se përgjigja ishte zhgënjim dhe se kishte në plan të ndiqte çështjen në gjykata.

Muajin e kaluar CEO i Apple Tim Cook gjithashtu tha se çështja ka tërhequr vëmendjen e tij dhe të kompanisë.

Megjithatë ende nuk ka diçka konkrete as nga Cook, as nga Apple dhe as nga App Store. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës