Google përjashton zhvilluesin nga Play Store me 600 milionë shkarkime aplikacionesh

27.04.2019 17:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google përjashton zhvilluesin nga Play Store me 600 milionë shkarkime aplikacionesh

Google përjashtoi nga dyqani i aplikacioneve një zhvillues Kinez duke hequr dhjetëra aplikacione pasi hulumtuesit zbuluan se kishte bërë mashtrime dhe abuzuar me lejet e përdoruesit.

Zhvilluesi Kinez DO global i cili pjesërisht zotërohet nga Baidu, u zbulua se prodhonte klikime të rreme për të gjeneruar të ardhura krahas praktikave të tjera mashtruese.

Kemi përgjegjësinë për të mbrojtur përdoruesit dhe reklamuesit dhe investuar në burime dhe mjete për të luftuar mashtrimin dhe abuzimin globalisht. Ne hetojmë në mënyrë aktive sjellje të dëmshme dhe kur gjejmë shkelje veprojmë menjëherë duke i hequr zhvilluesit mundësinë për të monetizuar aplikacionet me AdMob apo të publikojë fare në Google Play,” mësohet të ketë thënë Google për The Verge.

Google nuk konfirmoi zyrtarisht dëbimin e DO Global por është konfirmuar nga raportet se bëhet fjalë për këtë kompani.

Të paktën gjashtë aplikacione u zbuluan nga hulumtuesit që përmbanin kode të dëmshme dhe që përdoreshin për të klikuar automatikisht reklamat pa dijeninë e përdoruesit. DO Global ka pasur afro 100 aplikacione në Play Store ndërsa 46 prej tyre janë fshirë sipas Buzz Feed.

Në një botë kur të ardhurat nga reklamat mund të prodhojnë fitime të mëdha, nuk është çudi që dita ditës së shohim më shumë aktorë të tjerë që angazhohen në aktivitete të tilla të dëmshme. Në Janar Google fshiu 60 lojëra nga Play Store. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve