Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

12.03.2019 15:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi një total prej 105 milionë dollarë për Andy Rubin dhe Amit Singhal të cilët u akuzuan për ngacmim seksual brenda kompanisë.

Lajmin e bëri të ditur Wall Street Journal i cili konfirmon raportimin e New York Times se motori i kërkimit i kishte dhënë Rubin 90 milionë dollarë dhe Singhal 15 milionë dollarë për tu larguar nga kompania.

Bordi drejtues kishte miratuar paketën 90 milionë dollarë si një dhuratë lamtumire për Rubin. Por arsyeja e vërtetë e largimit të tij nuk përmendet gjëkundi.

Për rastin e Singhal thuhet se është “lejuar të largohet nga Google në 2016-ën pasi u mësuan ngacmimet seksuale të tij.”

Në fillim Google kishte rënë dakord të paguante 45 milionë dollarë tek Singhal por u reduktua në 15 milionë sepse kishte shkuar të punonte tek një konkurrent.

Singhal ishte ekzekutiv i lartë brenda kompanisë ndërsa pas largimit nga Google hyri tek Uber në Janar 2017. Një muaj më pas ju kërkua të jepte dorëheqjen sepse nuk kishte folur rreth hetimit për ngacmim seksual pranë Google.

Në Nëntor të 2018-ës pasi mediat raportuan ngacmimet seksuale në Google, kompania tha se plot 48 njerëz janë larguar nga puna ku 13 ishin drejtues të lartë.

Atë kohë Google tha se asnjë prej tyre nuk kishte marrë para për largimin. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Google pagoi 105 milionë dollarë për largimin e dy ekzekutivëve të akuzuar për ngacmim seksual

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Ja si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka probleme mentale…Stresi, depresioni i lehtë

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

Aplikacion i komunukimit Google Allo jep sot lamtumirën

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

OSCAL 2019, edicioni i VI-të po vjen

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

A keni probleme me frymëmarrje gjatë gjumit? Këto mund të jenë pasojat

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Adobe mbyll aplikacionin Shockwave më 9 Prill

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Një bankë Britanike teston kartat e reja bankare me shenjat e gishtërinjve

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Dhimbja e dhëmbëve tregon se organet tuaja kanë probleme

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Zgjedhjet Parlamentare në Estoni, gjysma e votave u hodhën online

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Portofoli i kriptomonedhave të Galaxy S10 nuk pranon Bitcoin

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

Pse skuqemi kur kemi turp? Metoda e cila largon skuqjen në fytyrë

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

SHBA mund të ndëshkojnë Gjermaninë nëse përdor teknologjinë e Huawei

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Apple prezanton një shërbim video më 25 Mars

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës