Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

15.03.2019 23:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të goditet nga një gjobë e tretë nga Bashkimi Evropian javën e ardhshme për shërbimin e reklamimit AdSense raportoi ditën e sotme agjencia e lajmeve Reuters.

Komisioni Evropian në 2016-ën hapin një rast të tretë ndaj motorit më popullor të kërkimit në botë duke akuzuar Google se kishte ndaluar palë të treta të përdornin produktin AdSense për të treguar reklama të konkurrentëve të kompanisë.

Sipas raportimeve Google atëherë mbante 80% të reklamimit online në Evropë dhe kishte aplikuar praktika të tilla anti kompetitive për mese 1 dekadë.

Në përgjigje të lajmeve Google ndryshoi kushtet e kontratave AdSense me palët e treta duke u lënë më shumë hapësira për reklamim.

Komisionerja për konkurrencën Margaret Vestager në fillim të muajit Mars tha se ishte pranë finalizimit të çështjes.

Vitin e kaluar ajo gjobiti Google me një shifër rekord prej 4.34 miliardë euro për sistemin operativ Android që beson se e ka përdorur për të bllokuar rivalët.

Përpara saj ishte një gjobë tjetër prej 2.4 miliardë euro në 2017-ën për shërbimin e shitblerjeve online. Megjithatë AdSense mund të mos shënojë fundin.

Një tjetër çështje që po përflitet në Komisionit Evropian është ajo se Google ka ulur pozitat e rivalëve lokalë në rezultatet e kërkimit çka do të çonte në një rast të katërt. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve