Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

13.02.2019 23:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Muajin e kaluar Google lançoi limitet e shpejtësisë dhe paralajmërimet për kamerat e shpejtësisë. Google Assistant erdhi në CES 2019.

Tashmë me versionin beta të Google Maps 10.10, motori i kërkimit ka vendosur të sjellë “Eventet Personale” dhe fshirjen automatike të historikut të vendndodhjes.

Vendndodhja mbase është informacioni më sensitivë i njerëzve ditëve të sotme. Google Maps ka një opsion për fshirjen e historikut me “Delete all Location History.”

Versioni 10.10 zbulon se përdoruesit mund të aktivizojnë një opsion për fshirjen automatike të saj pa qenë nevoja ta bëjnë vetë.

Eventet Personale

Në menunë Personal Content përveç menaxhimit të historikut të vendndodhjes përdoruesit do të kenë një opsion për “eventet personale.”

Kur ky opsion aktivizohet, Google Maps do të tregojë sugjerime dhe detaje në hartë marrë nga aktiviteti juaj në Google Calendar dhe Gmail.

Festimi i karnavaleve dhe etapat e navigimit

Google ka nisur përgatitjet për karnavalet Braziliane që do të organizohen muajin e ardhshëm.

Aplikacioni Maps do të lejojë ndryshimin e ikonës së navigimit që përfaqësohet nga një shigjetë. Funksioni do të jetë i disponueshëm vetëm për Amerikën e Jugut.

Sakaq versioni 10.10 i Google Maps sjell një opsion ku përdoruesit mund të startojnë vetëm fillimin ose fundin e një udhëtimi.

Sesi aplikacion përcakton fillimin dhe fundit nuk dihet. Versioni beta i Google Maps 10.10 ka debutuar për të gjithë ata që janë regjistruar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve

U fotografua me lulet që gjeti në tavolinë në ditën e parë në punë, e kuptoi se kishte gabuar vetëm disa muaj më vonë (Foto)

U fotografua me lulet që gjeti në tavolinë në ditën e parë në punë, e kuptoi se kishte gabuar vetëm disa muaj më vonë (Foto)

Formacionet zyrtare: Ajaxi dhe Reali zhvillojnë ndeshjen e parë të të tetës së finales

Formacionet zyrtare: Ajaxi dhe Reali zhvillojnë ndeshjen e parë të të tetës së finales

Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës

Fjalët e para të Ardian Nuhiu si trajner i Dritës

Arrestohet një gazetare në Filipine për “shpifje kibernetike”

Arrestohet një gazetare në Filipine për “shpifje kibernetike”