Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

14.02.2019 01:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

Ju ka qëlluar të dilni nga një metro i vonuar për një takim pa asnjë detaj se nga duhet të shkoni? Sigurisht aplikacionet si Google Maps mund tu tregojnë drejtimin megjithatë jo pak herë të dhënat nuk janë të sakta.

Së pari duhet të filloni të ecni për të mësuar se nga cila anë po shkoni duke parë drejtimin e pikës blu që lëviz.

Nëse nuk po lëviz në drejtimin që dëshironi të shkoni atëherë kompasi ka nevojë të kalibrohet dhe kështu duhet të filloni të rrotulloni telefonin në formën e një 8 derisa të rregullohet.

Pasi të keni kalibruar GPS dhe jeni duke ecur, çuditërisht vendndodhja juaj “rrëshqet” dy blloqe më tutje.

Kjo ndodh kur jeni në një qytet të mbipopulluar dhe saktësia e GPS reduktohet për shkak të ndërtesave të larta.

Google është në dijeni të gjithë këtyre ngërçeve të cilat na humbasin kohë dhe luajnë me durimin tonë dhe për këtë ka një zgjidhje që quhet Global Navigation duke kombinuar kamerën, me GPS dhe të dhënat e kompasit për të gjetur pozicionin tuaj me saktësi të lartë.

Teknologjia bazohet në metodën Visual Positioning System i cili krijon një hartë duke kombinuar imazhet e vendeve përreth jush.

Falë Street View Google ka krijuar një indeks të detajuar të VPS. Gjithashtu do të përdoret edhe inteligjenca artificiale për këtë funksion.

Google ende po punon në teknologjinë në fjalë e cila nuk është bërë e disponueshme. Filloi ta testonte me Guidat Lokale së bashku me navigimin e bazuar në realitetin e shtuar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

Google Maps do të përdorë kamerën e smartfonit për të përcaktuar vendndodhjen tuaj

Largoni kilet e tepërta me dietën pesë ditore me mollë

Largoni kilet e tepërta me dietën pesë ditore me mollë

Solari: I lumtur me paraqitjen e lojtarëve, nuk kam monitor për VAR, por iu besojmë gjyqtarëve

Solari: I lumtur me paraqitjen e lojtarëve, nuk kam monitor për VAR, por iu besojmë gjyqtarëve

Sekretet e Kubit të Rubikut: Kush e zbuloi dhe rrëfimi për njeriun që humbi 26 vjet duke u marrë me të (Foto)

Sekretet e Kubit të Rubikut: Kush e zbuloi dhe rrëfimi për njeriun që humbi 26 vjet duke u marrë me të (Foto)

Ramos: Vuajtëm ndaj Ajaxit, tani radha e tyre të vuajë para tifozëve të Real Madridit

Ramos: Vuajtëm ndaj Ajaxit, tani radha e tyre të vuajë para tifozëve të Real Madridit

Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Google Maps vjen me funksionin e fshirjes automatike të historikut të vendodhjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Tottenham 3-0 Borussia Dortmund: Vertonghen lojtar i ndeshjes

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Kush po e luan kaq keq Enca Haxhien?

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Çeferin falënderon presidentin Ademi, pas rizgjedhjes në krye të UEFA-s

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Nëse fyti assesi nuk ju shërohet, mbase është fjala për sëmundje të rrezikshme dhe vdekjeprurëse

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Ja projekti i bazuar në blockchain që mund të identifikojë videot “deep fake”

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Emina Çunmulaj e fiksuar pas këngës së re të Capital T

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Spalletti: Icardi refuzoi përfshirjen në skuadrën ndaj Rapidit

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Polici zviceran gjobitet me 600 franga, tejkaloi shpejtësinë e paraparë derisa po ndiqte hajnat e dyshuar

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Kosovë-Turqi, miqësore e veteranëve për nder të Pavarësisë

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve

Roboti artist vizaton portrete të njerëzve