Google manualisht ka analizuar 1 milionë video për përmbajtje terroriste

03.05.2019 13:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google manualisht ka analizuar 1 milionë video për përmbajtje terroriste

Në tre muajt e parë të 2019-ës Google manualisht ka analizuar mëse 1 milionë video me përmbajtje të dyshuara “terroriste” në YouTube.

Nga videot e analizuara, 90 mijë shkelnin politikat e kompanisë. Kjo do të thotë se afro 9% e 1 milion videove janë fshirë duke sugjeruar se identifikimi i përmbajtjeve të ndaluara do të jetë një mal për tu ngjitur për kompaninë.

Google gjithashtu tha se afro 10,000 njerëz po punojnë në vlerësimin e përmbajtjeve dhe shpenzon qindra miliona dollarë në këtë drejtim.

Google, Facebook, Twitter dhe Microsoft u është kërkuar të zbulojnë buxhetet e tyre kundër përmbajtjeve terroriste.

“Qindra miliona dollarë” është shifra më e qartë që kemi deri më sot. Pas atentatit në xhaminë Christchurch në Zelandën e Re, mediat social janë vendosur akoma më në presion për të monitoruar përmbajtjet.

Videoja e atentatit ngarkohej në YouTube çdo një sekond. Që atëherë Australia ka krijuar një ligj për të mbajtur kompanit e medias sociale përgjegjës për heqjen e përmbajtjeve terroriste brenda një ore. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë