Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

15.03.2019 08:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Është koha kur Google ndan me ne sesa “reklama të këqija” ka vrarë një vit më parë. Dhe me çdo vit që kalon numri rritet.

“Reklamat e këqija” janë përmbajtje që shkelin politikat e reklamimit të Google përmes mashtrimeve, phishing dhe maluerë.

Sot Google tha se kompania ka eliminuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018, një rënie me 28% krahasuar me një vit më parë kur eliminoi 3.2 milionë reklama.

E thënë ndryshe, Google ka fshirë 100 reklama të këqija në sekondë në 2017-ën, më pak sesa 75 reklama të këqija për sekondë në 2018.

Gjithashtu vitin e kaluar ka bllokuar 1 milionë llogari reklamuesish dhe 734 mijë publikues dhe zhvillues aplikacionesh.

Por industria e reklamave sot është më në telashe se kurrë më parë. Shfletuesit si Safari, Firefox, Brave e madje edhe Google Chrome kanë filluar të integrojnë bllokues reklamash. Miliona prej nesh sot përdorim një të tillë.

Në 2018-ën kompania lançoi 31 politika për të bllokuar kategori të ndryshme reklamash. Gjigandi i motorit të kërkimit thotë se ka përdorur moderatorë njerëzorë dhe inteligjencë artificiale për të adresuar reklamat e këqija.

Google vetë vendos reklama në aplikacione dhe uebsajte përmes programit Adsense. Kompania thotë se afro 1.5 milionë aplikacione dhe 28 milionë faqe kishte shkelur politikat e përdorimit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Samsung prezanton kapacitetin më të lartë të memories RAM për smartfonët

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Përdoruesit pa pagesë të Dropbox mund të instalojnë aplikacionet vetëm në tre pajisje

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Samsung zbulon planin ambicioz me ekranet e smartfonëve

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Huawei është gati nëse SHBA i ndalojnë përdorimin e Android dhe Windows

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Arsyeja pse Facebook, Instagram dhe WhatsApp ishin jashtë shërbimi për 14 orë

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Momenti kur dy gra përleshen me njëra-tjetrën, para fëmijëve të tyre – në një autobus në Angli (Video)

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Konferenca e Zhvilluesve të Apple mbahet më 3-7 Qershor

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)

Demi i arratisur përfundon në autostradë, u desh intervenimi i policisë për të “zhbllokuar” komunikacionin (Foto)

13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

13 Marsi dita më e keqe në historinë e Facebook

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi

Smartfonët shpëtojnë një tjetër jetë në Australi

Notuesi u sulmua nga mjellma, i shkoi shumë afër gjatë notimit në liqe (Video)

Notuesi u sulmua nga mjellma, i shkoi shumë afër gjatë notimit në liqe (Video)

Selena Gomez paralajmëron albumin e ri

Selena Gomez paralajmëron albumin e ri

Telegram i shtohen 3 milionë përdorues të rinj gjatë ndërprerjes së shërbimit të Facebook ditën e djeshme

Telegram i shtohen 3 milionë përdorues të rinj gjatë ndërprerjes së shërbimit të Facebook ditën e djeshme

Rritet numri i laptopëve HP me bateri që shpërthejnë në flakë

Rritet numri i laptopëve HP me bateri që shpërthejnë në flakë