Google+ jep lamtumirën 8 vite nga lançimi

02.04.2019 16:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google+ jep lamtumirën 8 vite nga lançimi

Është fundi i Google+. Tetë vite pas debutimit Google më në fund ka vendosur të braktisë rrjetin social. Ishte një platformë e dizajnuar për tu përballur me Facebook por pavarësisht përpjekjeve më të mira nuk arriti dot dhe mbetet gjithnjë në hije.

Nga dita e sotme nuk do të ketë më Google+, e as butona kyçjeje, as faqe, as komente. Llogaria juaj do të zhduket plotësisht.

Ishte vendim i vështirë për Google. Kur mbërriti në 2011, kompania kishte aspirata të mëdha me Google+. Vinte pas një numri produktesh të suksesshme të Google. Në 2013-ën kompania zhvilloi Hangouts, një funksion video komunikimi integruar në platformën e saj të komunikimi, një hapësirë që atë kohë dominohej nga Skype.

Një prej aspekteve të spikati në Google+ ishin foto. Ishte aq e lehtë të ngarkojë, të shpërndaje dhe ruaje fotot tuaja dhe produkti që atëherë ka evoluar në opsione editimi përmes inteligjencës artificiale.

Influenca e platformës shihet kudo. Fokusi i Google+ ishin komunitetet kohë përpara se Facebook të lançonte grupet, apo organizimi i kontakteve në rrethe kohë përpara se Instagram të sillte Close Friends.

Por asnjëra prej tyre nuk mjaftoi të ti jepte platformës shtysën që kishte nevojë. Vitin e kaluar 90% e vizitave të përdoruesve në llogaritë e tyre në Google+ nuk zgjasnin më shumë se 5 sekonda. Në Facebook kjo shifër është 20 minuta.

Goditja e fundit që mori rrjeti social ishte siguria. Përgjatë periudhës 2015-2018 ishin hakuar gjysmë milionë profile.

Në fund të 2018-ës, konkretisht në Dhjetor erdhi goditja e dytë ku një sulm kibernetik preku 52.5 milionë përdorues.

Sot Google+ do të vijojë të jetë për konsumatorët e G Suite me një pamje e funksione të reja për një afat të pacaktuar. Është padyshim një ditë e trishtë për Google. Në fund të fundit, influenca që rrjeti social ka pasur padyshim e bëjnë atë një produkt kilometra larg dështimit. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)