Google do të fshijë automatikisht historikun e kërkimit dhe vendndodhjes

02.05.2019 14:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google do të fshijë automatikisht historikun e kërkimit dhe vendndodhjes

Google do tu ofrojë përdoruesve opsionin për të fshirë automatikisht historikun e kërkimit dhe të vendndodhjes.

Gjigandi i kërkimi lejon prej kohësh përdoruesit të fshijnë këto të dhëna manualisht në produkte si YouTube, Maps dhe Search.

Në përpjekje për të ofruar më shumë kontroll mbi të dhënat personale, kompania do të ofrojë opsionin e fshirjes automatike mes 3 deri në 18 muaj.

Google tha mjetet e reja do të jetë në të disponueshme në javët e ardhshme. Gjiganti i kërkimit online përballet me kritika për të dhënat personale që grumbullon. Në Nëntor u akuzua se gjurmonte përdoruesit edhe kur fiknin manualisht historikun.

Aktualisht gjurmimi i vendndodhjes dhe ruajtja e historikut mund të ndalohen përkohësisht. Por në javët e ardhshme përdoruesit të kenë opsionin për të fshirë automatikisht. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Milan mbetet jashtë Ligës së Kampionëve, kualifikohen Atalanta e Inter

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Intel zbulon procesorin me të gjitha bërthamat me frekuencë 5Ghz

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Ja vendet ku telefonët Huawei preferohen më së shumti

Operatori i madh celular në SHBA pranon pagesat e faturave në Bitcoin

Operatori i madh celular në SHBA pranon pagesat e faturave në Bitcoin

Huaweit i ndalohet përdorimi i kartave SD dhe microSD

Huaweit i ndalohet përdorimi i kartave SD dhe microSD

Operatorët japin 6 miliardë euro për frekuencat 5G në Gjermani

Operatorët japin 6 miliardë euro për frekuencat 5G në Gjermani

Pompeo lumë akuzash ndaj Huawei

Pompeo lumë akuzash ndaj Huawei

Facebook do të lançojë kriptomonedhën në 2020-ën

Facebook do të lançojë kriptomonedhën në 2020-ën

Google Duo me video telefonata me 8 persona njëherazi

Google Duo me video telefonata me 8 persona njëherazi

“Deepfake” po bëhen më të lehta për tu krijuar

“Deepfake” po bëhen më të lehta për tu krijuar

Instagram bën ndryshimin e madh në IGTV

Instagram bën ndryshimin e madh në IGTV

Julian Assange përballet me 17 akuza kriminale në SHBA

Julian Assange përballet me 17 akuza kriminale në SHBA

Kina zbulon trenin më të shpejtë në botë

Kina zbulon trenin më të shpejtë në botë

Marrëveshja Tregtare SHBA-Kinë, Huawei në lojë

Marrëveshja Tregtare SHBA-Kinë, Huawei në lojë