Gola, përmbysje, vazhdime – Atletico nënshtron Realin dhe fiton Superkupën e UEFA-s

E publikuar: 15/08/2018 23:46

Atletico Madridi e ka fituar Superkupën e UEFA-s, pas triumfit ndaj Real Madridit (4-2) në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin A. Le Coq Arena në Tallinn të Estonisë.

Rezultati u zhbllokua që në minutën e parë të ndeshjes. Diego Costa shkoi përpara dhe bëri një goditje nga një pozitë e vështirë, me ç’rast topi u ndal në rrjet (1′).

Diego Costa e zhbllokoi rezultatin (Foto: Getty Images)

Karim Benzema ishte futbollisti që e barazoi rezultatin pas asistimit nga Gareth Bale. Anësori uellsian harkoi nga e djathta, ndërsa sulmuesi francez shënoi me kokë (27′). Me rezultat të barabartë, skuadrat shkuan në pushim.

Në gjysmën e dytë, Mbretërit e përmbysën rezultatin. Juanfran e preku topin me dorë në zonë dhe gjyqtari akordoi penallti. Përgjegjësinë e mori kapiteni Sergio Ramos, i cili u tregua i saktë nga pika e bardhë (63′).

Karim Benzema dhe Sergio Ramos shënuan për Realin (Foto: Getty Images)

Mirëpo, Diego Costa reagoi përsëri duke e shënuar golin e dytë personal në këtë takim (79′) pas asistimit nga afër të Angel Correas.

Meqenëse gola të tjerë nuk pati në minutat e mbetura ndeshja shkoi në vazhdime.

Lojtarët e Atleticos ishin fantastikë në pjesën e parë të vazhdimeve, gjatë të cilës ia dolën të shënonin dy gola.

Saul pranoi një top nga Thomas dhe shënoi një gol shumë të bukur me vole (98′).

Gol i bukur nga Saul (Foto: Getty Images)

Nuk zgjati shumë dhe Los Rojiblancos shënuan sërish. Nga një aksion tjetër i ndërtuar mirë, Vitolo asistoi te Koke dhe ai e ndëshkoi portierin Keylor Navas (104′).

Loja e mirë e lojtarëve të Diego Simeones vazhdoi edhe në pjesën e dytë të vazhdimeve dhe ata ia dolën ta ruanin epërsinë.

Në këtë mënyrë, Atletico Madridi e fiton për herë të tretë në histori Superkupën e UEFA-s. /Telegrafi/