GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

24.03.2020 17:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

Grupi për Studime Ligjore dhe Politike (GLPS) ka bërë një analizë rreth vendimit të Qeverisë së Kosovës për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve si masë për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Në këtë Analizë, GLPS konkludon që ky vendim “nuk është kundërkushtetues”, dhe rrjedhmisht “i përmbush kriteret e lejueshmërisë së kufizimit të lirisë së lëvizjes të përcaktuara në rastet Tommaso v. Italy, Tourancheau and July v. France, Başkaya and Okçuoğlu v. Turkey, etj, të Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut”.

“Ai gjithashtu gëzon përputhshmëri kushtetuese sepse Neni 53 i Kushtetutës e bën një praktikë të tillë gjyqësore të GjEDNj-së valide edhe në Republikën e Kosovës. Analiza gjithashtu konstaton që Qeveria shpreh mangësi serioze në argumentimin e vendimmarrjes së saj me shkronjën e kushtetutës dhe parimet e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, që është tregues për kapacitetet e munguara profesionale të saj. Në anën tjetër, Analiza gjithashtu konkludon që përputhshmëria e këtij Vendimi me dispozitat kushtetuese që rregullojnë gjendjen e jashtëzakonshme në Republikën e Kosovës është jo-relevante, e gabuar profesionalisht dhe e panevojshme”, thuhet ndër të tjera në analizën e GLPS-së, të cilën të plotë mund ta gjeni më poshtë:

LEXOJENI TË PLOTË ANALIZËN E GLPS-së.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Mikrobiologu Raka kritikon IKSHP’në del kundër mbajtjes së seancës

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

Ish-Presidenti: Gjuha e ashpër e politikanëve që po përdoret, shqetëson çdo njeri normal në këtë vend

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

15 persona rezultojnë negativ me koronavirus, 5 të tjerë në pritje të rezultateve në QKUK

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

Edhe BE-ja kërkon unitet nga institucionet në Kosovë – “Nuk është koha për antagonizma politikë”

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet

IKSHPK nuk “përzihet” në punët e Kuvendit, seanca mund të mbahet

Shqipëri: Një i vdekur dhe 19 raste të reja në 24 orë

Shqipëri: Një i vdekur dhe 19 raste të reja në 24 orë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Kurti nuk u përgjigjet akuzave se shkeli Kushtetutën, thotë se u zbatuan rekomandimet e IKSHP’së

Kurti nuk u përgjigjet akuzave se shkeli Kushtetutën, thotë se u zbatuan rekomandimet e IKSHP’së

Mjekja nga Gjilani zbulon detaje: 3 anëtarë të familjes Shaqiri më ikën nga ordinanca

Mjekja nga Gjilani zbulon detaje: 3 anëtarë të familjes Shaqiri më ikën nga ordinanca

Ambasadorët e Quint-it i kërkojnë Kosovës të përqendrohet në luftën kundër koronavirusit

Ambasadorët e Quint-it i kërkojnë Kosovës të përqendrohet në luftën kundër koronavirusit

Thaçi: Kurti i rrezikoi qytetarët, i detyroi të dalin në mëngjes e të bëjnë tollovi

Thaçi: Kurti i rrezikoi qytetarët, i detyroi të dalin në mëngjes e të bëjnë tollovi

Thaçi e shpërfill rrezikun, e lagë gishtin në gojë gjatë konferencës

Thaçi e shpërfill rrezikun, e lagë gishtin në gojë gjatë konferencës