Gladbachu vlerëson Xhakën 30 milionë euro

21.03.2015 12:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gladbachu vlerëson Xhakën 30 milionë euro

Skuadrat që duan të transferojnë mesfushorin kosovar Granit Xhaka në fund të këtij edicioni, atëherë duhet t’i paguajnë Borussia Moenchengladbachut 30 milionë euro dëmshpërblim. Gazeta gjermane “Bild” të premten ka njoftuar se drejtuesit e Moenchengladbachut i kanë vendosur Xhakës në kontratë klauzolën e lirimit, pasi po frikësohen që ai mund të largohet gjatë kësaj vere.

Xhaka, 22-vjeçar, këtë edicion është shndërruar në njërin prej lojtarëve kryesorë te skuadra gjermane. Ai së fundi ka rinovuar kontratën deri në qershor të vitit 2019 dhe më herët pati deklaruar se synimet janë që të fitojë ndonjë trofe me Gladbachun.

“Xhaka ka një klauzolë lirimi prej 30 milionë eurove, pasi konsiderohet i pashitshëm te Gladbachu. Drejtuesit e klubit kanë vendosur këtë klauzolë pas interesimit të skuadrave të mëdha për Xhakën, në mesin e tyre edhe Bayern Muencheni”, ka shkruar gazeta gjermane.

Xhaka është reprezentues i rregullt i Përfaqësueses së Zvicrës dhe te Gladbachu qe transferuar në verën e vitit 2012 nga skuadra e Baselit. Për shërbimet e tij Gladbachu pati paguar 8.5 milionë euro, duke e bërë Xhakën futbollistin më të shtrenjtë te kjo skuadër.

Mesfushori kosovar këtë edicion është stabilizuar në Bundesligë pas dy stinorëve me shumë probleme. Këtë stinor ka shënuar dy gola në 21 paraqitje kampionale. Ai ka edhe tri gola në nëntë ndeshje në Ligën e Evropës, ku Gladbachu u eliminua në 1/16 e finales.

“Natyrisht Bayern Muencheni për mua është një klub shumë i madh dhe i respektuar. Por mendja ime është vetëm te Borussia Moenchengladbachu, pasi këtu po ndihem mirë dhe i lumtur”, ka deklaruar Xhaka, që më herët është kërkuar me ngulm nga skuadrat italiane si Inter, Milan e Lazio.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Manajn transferohet në Barcelonë

Manajn transferohet në Barcelonë

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Po rikthehet Milani i madh, fitore në ‘frymën e fundit’. -7 nga Champions

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Kriza e Napolit s’ka fund, Fiorentina e Iachinit e turpëron në “San Paolo”

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Aguero s’mjafton, City ndalet nga Crystal Palace, barazon edhe Arsenali

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

Vedat Muriqi shënon gol në minutat shtesë ndaj Gaziantepit, por ndëshkohet edhe me të kuq

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

“Bomberin” e bën Casemiro, Reali mposht Sevillan dhe merr kreun

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

Klopp: S’do ta lejojë asnjë shitje këtë muaj

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

PSG nuk gabon dy herë, triumfon bindshëm ndaj Monaco

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Kupa e Italisë, Juventusi shkatërron Udinesen

Messi befason tifozët me zgjedhjen

Messi befason tifozët me zgjedhjen