Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

30.11.2020 20:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Këtë vit ka gjasë të nisin më herët pushimet dimërore në arsimin parauniversitar.

Në fakt, sipas kalendarit të vitit shkollor 2020-2021, nxënësit duhet ta përmbyllin shkuarjen në shkollë më 24 dhjetor për gjysmëvjetorin e parë, për t’u kthyer me 8 janar në gjysmëvjetorin e dytë.

Megjithatë, duket se këto data do të ndryshojnë. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot kërkoi që t’u jepet një afat mësuesve për notimin e nxënësve, e pastaj shkollat të shkojnë në pushim.

Ndërkaq, Liridon Maliqi, drejtor në shkollën “Qamil Batalli” në kryeqytet, që një javë më parë bëri një propozim të ngjashëm për pushimet dimërore, po shpreson që deklarata e Zemajt të realizohet.

Sipas tij, mësimi që aktualisht po e mbajnë me orë të përgjysmuara e planprogram të kompresuar, është jo efektiv.

Këshilli i prindërve të Kosovës ende nuk ka ndonjë qëndrim rreth kësaj çështjeje. Ymret Reshiti që kryeson këtë organ tha se këto ditë do të konsultohen me këshillat e prindërve nëpër komuna, e më pas do të dalin me deklaratë,transmeton KlanKosova.

Qëndrim për shkurtimin ose jo të gjysmëvjetorit të parë nuk dhanë as në Ministrinë e Arsimit. Megjithatë, Klan Kosova merr vesh se nesër pritet që ky institucion të dalë me një komunikatë për kërkesën e ministrit Zemaj.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia