“Gjysmëhëna e kuqe” dërgon ndihma për dhjetë mijë irakianë në Mosul

21.10.2016 14:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Gjysmëhëna e kuqe” dërgon ndihma për dhjetë mijë irakianë në Mosul

Organizata “Gjysmëhëna e kuqe” nga Turqia është duke dërguar kamionët me ndihma në veri të Irakut me ushqim dhe produkte të tjera të nevojshme për dhjetë mijë banorë të zhvendosur për shkak të luftës së nisur me Irakut dhe “Shtetit Islamik”, ka thënë drejtori i kësaj organizate, Kerem Kinik.

“Në fazën e parë në po dërgojmë ndihma në 30 fshatra të Mosulit të cilat janë çliruar. Kamionët me ndihma do t’i arrijnë tre deri në katër mijë banorë që janë gati për t’u larguar, ka thënë ai për “Reuters”, transmeton Express.

Ai tregon se 150 mijë deri në 400 mijë njerëz mund të zhvendosen në kampe të cilat po ndërtohen nga agjencitë turke në veri të Irakut.

Njëzetë kamionët e kësaj organizate përmbajnë produkte ushqimore, veshmbathje dhe qindra shtretër e mbuloja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bytyqi panelist në punëtorinë “Mbulimi mediatik i Arsimit të Lartë në Kosovë: Sfidat dhe mësimet”

Bytyqi panelist në punëtorinë “Mbulimi mediatik i Arsimit të Lartë në Kosovë: Sfidat dhe mësimet”

Djali i Ramiz Lladrovcit për kryetar të Rinisë Demokratike

Djali i Ramiz Lladrovcit për kryetar të Rinisë Demokratike

A ka një vend tjetër afër Italisë, ku fjala Paqe mund të tingëllojë më fort se Kosova?

A ka një vend tjetër afër Italisë, ku fjala Paqe mund të tingëllojë më fort se Kosova?

Sekretari Pompeo i jep fund vizitës dy-ditore në Korenë e Veriut

Sekretari Pompeo i jep fund vizitës dy-ditore në Korenë e Veriut

Ministri malazez i Mbrojtjes i përgjigjet Vulinit: Kosova është shtet i pavarur

Ministri malazez i Mbrojtjes i përgjigjet Vulinit: Kosova është shtet i pavarur

Vetëvendosje ironizon keq me mirënjohjen e Lutfi Hazirit, ia jep një nga NASA

Vetëvendosje ironizon keq me mirënjohjen e Lutfi Hazirit, ia jep një nga NASA

Pozita të jashtëligjshme e avancime kundër rregullores në Këshillin Prokurorial

Pozita të jashtëligjshme e avancime kundër rregullores në Këshillin Prokurorial

Presidenca: S’do të ketë marrëveshje për amnisti të krimeve të luftës më Serbinë

Presidenca: S’do të ketë marrëveshje për amnisti të krimeve të luftës më Serbinë

Një shtetas i Serbisë arrestohet në Ferizaj, u deklarua rrejshëm si person zyrtar

Një shtetas i Serbisë arrestohet në Ferizaj, u deklarua rrejshëm si person zyrtar

Veseli: Në Dekadën e Re, rinia e ka në dorë fatin e vendit!

Veseli: Në Dekadën e Re, rinia e ka në dorë fatin e vendit!

Bosnjës i kërkohet të heq vizat me Kosovën

Bosnjës i kërkohet të heq vizat me Kosovën

Gjykata Kushtetuese e ka ndaluar faljen e këtyre krimeve

Gjykata Kushtetuese e ka ndaluar faljen e këtyre krimeve

Referendumi për emrin, partitë me opsione të ndryshme

Referendumi për emrin, partitë me opsione të ndryshme

Apeli i Policisë së Kosovës për shoferët e automjeteve

Apeli i Policisë së Kosovës për shoferët e automjeteve

Ministri Lekaj thotë se reaguan me veprime konkrete pas reshjeve të dendura të shiut

Ministri Lekaj thotë se reaguan me veprime konkrete pas reshjeve të dendura të shiut

Tahiri: Do t’i japë fund pasigurisë juridike për pronën publike

Tahiri: Do t’i japë fund pasigurisë juridike për pronën publike