Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

31.10.2019 09:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

Rreth gjysmë milioni euro të buxhetit të shtetit kanë shkuar brenda dy vjetësh vetëm në paga dhe mëditje të “armatës politike” të rekrutuar në Ministrinë e Punëve të Brendshme, gjatë së cilës kohë në këtë institucion janë ndërruar tre ministra, e bashkë me ta edhe këshilltarë politikë dhe zyrtarë të tjerë. Në paga kanë shkuar 418.144.51 euro, kurse në mëditje 38.223.63 euro të tjera.

Të dhënat janë siguruar në pasqyrën e shpenzimeve që ky dikaster qeveritar e ka vënë në dispozicion, pas një kërkese për qasje në dokumente publike të bërë nga “Koha Ditore”. Qasja nuk është ofruar brenda afatit ligjor. Të dhënat janë siguruar vetëm pas një anekse që gazeta ka bërë në Institucionin e Avokatit të Popullit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Shpenzimet e ofruara janë të pjesshme. Në to nuk janë përfshirë edhe harxhimet e bëra gjatë periudhës shtator-dhjetor 2017. Ndërkaq nga janari i 2018-s e deri në gusht të 2019-s shpenzimet e bëra nga të emëruarit politikë në këtë dikaster qeveritar kanë mbërritur në 579.909.85 euro.

Sikurse në asnjë institucion tjetër, në Ministrinë e Punëve të Brendshme më shumë se gjysma e shpenzimeve janë bërë për paga.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Takohen Mustafa dhe Kurti, shkak taksa 100 për qind

Takohen Mustafa dhe Kurti, shkak taksa 100 për qind

Të hënën Kuvendi mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për taksën

Të hënën Kuvendi mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme për taksën

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe