Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

31.10.2019 09:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

Rreth gjysmë milioni euro të buxhetit të shtetit kanë shkuar brenda dy vjetësh vetëm në paga dhe mëditje të “armatës politike” të rekrutuar në Ministrinë e Punëve të Brendshme, gjatë së cilës kohë në këtë institucion janë ndërruar tre ministra, e bashkë me ta edhe këshilltarë politikë dhe zyrtarë të tjerë. Në paga kanë shkuar 418.144.51 euro, kurse në mëditje 38.223.63 euro të tjera.

Të dhënat janë siguruar në pasqyrën e shpenzimeve që ky dikaster qeveritar e ka vënë në dispozicion, pas një kërkese për qasje në dokumente publike të bërë nga “Koha Ditore”. Qasja nuk është ofruar brenda afatit ligjor. Të dhënat janë siguruar vetëm pas një anekse që gazeta ka bërë në Institucionin e Avokatit të Popullit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Shpenzimet e ofruara janë të pjesshme. Në to nuk janë përfshirë edhe harxhimet e bëra gjatë periudhës shtator-dhjetor 2017. Ndërkaq nga janari i 2018-s e deri në gusht të 2019-s shpenzimet e bëra nga të emëruarit politikë në këtë dikaster qeveritar kanë mbërritur në 579.909.85 euro.

Sikurse në asnjë institucion tjetër, në Ministrinë e Punëve të Brendshme më shumë se gjysma e shpenzimeve janë bërë për paga.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

Gjysmë milioni euro në paga dhe mëditje të “armatës politike” të MPB-së

Murati: Me LDK-në s’kemi mospajtime të thella për programin

Murati: Me LDK-në s’kemi mospajtime të thella për programin

Bushati: Albini “vdes” nëse tash nuk kundërshton oligarkët dhe ndërkombëtarët

Bushati: Albini “vdes” nëse tash nuk kundërshton oligarkët dhe ndërkombëtarët

Kelmendi thotë se ia humbi LDK’së 10 mijë vota

Kelmendi thotë se ia humbi LDK’së 10 mijë vota

Hoti: Me VV-në jemi dakorduar veç për postin e kryeministrit, të gjitha tjerat janë në tavolinë

Hoti: Me VV-në jemi dakorduar veç për postin e kryeministrit, të gjitha tjerat janë në tavolinë

VV-ja dhe LDK-ja bëjnë hapin parë drejt arritjes së koalicionit

VV-ja dhe LDK-ja bëjnë hapin parë drejt arritjes së koalicionit

Nesër mbahet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën

Nesër mbahet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën

KPK dënon ashpër sulmin ndaj prokurorit Atnor Skoro

KPK dënon ashpër sulmin ndaj prokurorit Atnor Skoro

Komisioni Evropian dhe Kosova me marrëveshje mbi luftën kundër terrorizmit

Komisioni Evropian dhe Kosova me marrëveshje mbi luftën kundër terrorizmit

“Më burgosën e më lanë pa buk” avokati Halilaj reagon pasi iu ngrit aktakuzë në rastin “Drenasi”

“Më burgosën e më lanë pa buk” avokati Halilaj reagon pasi iu ngrit aktakuzë në rastin “Drenasi”

Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Malishevës përurojnë dy shtëpi për familjet në nevojë

Jetimat e Ballkanit dhe Komuna e Malishevës përurojnë dy shtëpi për familjet në nevojë

Ngritet aktakuzë kundër gjashtë personave për rastin “Drenasi”

Ngritet aktakuzë kundër gjashtë personave për rastin “Drenasi”

Cakaj: Merret vendimi për hapjen e misionit të posaçëm të Republikës së Shqipërisë në Kiev

Cakaj: Merret vendimi për hapjen e misionit të posaçëm të Republikës së Shqipërisë në Kiev

Takohen Kurti me Osmanin, bisedojnë për qeverisjen e re

Takohen Kurti me Osmanin, bisedojnë për qeverisjen e re

Shërimi nga traumat i të kthyerve nga Siria

Shërimi nga traumat i të kthyerve nga Siria

Të pagjeturit, këtë vit pritet gërmimi edhe i 5 lokacioneve të tjera

Të pagjeturit, këtë vit pritet gërmimi edhe i 5 lokacioneve të tjera