Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

17.06.2020 11:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

Tasiq, të akuzuarit për krime lufte ndaj popullsisë civile në Krushë të Vogël dhe Krushë të Madhe, shkruan Gazeta Sinjali.

Tasiq në fillim të procesit gjyqësor ndaj tij, dy vjet më parë, është deklaruar i pafajshëm dhe është mbrojtur në heshtje.

Prokurorja e rastit Drita Hajdari në seancën e sotme ku do të jepet fjala përfundimtare, ka folur lidhur me provat e siguruar për rastin në fjalë.

Sipas saj, krimet e bëra në Krushën e Madhe dhe të Vogël kanë qenë të planifikuara. Ajo tregon se dëshmitarët rrëfyen se si forcat serbe i vranë burrat dhe i asgjësuan kufomat e të vrarëve, duke i hedhur në lumin Drin.

Hajdari deklaroi se Darko Tasiq ka marrë pjesë në disa prej këtyre krimeve, si pjesëtar rezervë i policisë.

Madje, Hajdari thotë se Tasiq është parë nga dëshmitarët duke plaçkitur pronën e familjes Hajdari. Sipas dëshmitarëve, Tasiq së bashku me vëllain e tij dhe disa personave të tjerë të cilët ishin afruar te kamionat e familjes Hajdari.

Darko Tasiq kishte jetuar me familjen e tij në fshatin Krushë deri në vitin 1999.

Gjatë kohës kur po mbahet seanca, para objektit të Gjykatës Themelore në Prizren janë mbledhur familjarët e viktimave të masakrës dhe banorët e fshatit Kurshë, në shenjë proteste për të kërkuar drejtësi./Gazeta Sinjali/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas Liverpoolit “viktima” e radhës e Arsenalit është Manchester City

Pas Liverpoolit “viktima” e radhës e Arsenalit është Manchester City

​LDK, PDK dhe AAK e lënë të hapur votën pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, LVV kundërshton

​LDK, PDK dhe AAK e lënë të hapur votën pro shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, LVV kundërshton

Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Pejë, vdes një 67 vjeçar i prekur me Covid-19

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Aksident tragjik në Tetovë: Një i vdekur dhe tre të lënduar

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

Koronavirusi shpërthen në Spanjë

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

​OBSH: 260 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Haradinaj para një viti dha dorëheqje nga posti i kryeministrit

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

Mesatarisht nga një i vdekur në ditë në Kosovë nga koronavirusi

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

​22 vjet nga masakra e Rahovecit

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Kjo rrugë në kryeqytetit mbyllet sot për qarkullim

Parashikimi i motit për sot

Parashikimi i motit për sot

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

Apeli i IKSHPK-së: Mbani maskat dhe distancën fizike

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​Sot Ditë Zie në Gjilan

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

​5.617 raste me Covid-19 në Kosovë, 2.676 janë aktive

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

Mjekët të lodhur nga Covid-19: Edhe ne jemi fëmijë e nëna të dikujt

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19

OBSH nuk ndan fonde në bazë të numrit të vdekjeve nga Covid-19