Gjykata vendos në favor të ish kryetarit të Suharekës Sali Asllanaj

12.12.2019 11:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata vendos në favor të ish kryetarit të Suharekës Sali Asllanaj

Gjykata e Prizrenit e ka shpallur të pafajshëm ish kryetarin e Suharekës Sali Asllanaj.

Nga akuzat u liruan edhe ish – drejtori i Arsimit Sherif Berisha dhe Milazim Hajdari, drejtor i shkollës SHFMU “Bajram Curri“.

Trupi gjykues ka thënë se nuk është vërtetuar se tre të akuzuarit kanë kryer veprën penale për të cilën akuzoheshin.

Sali Asllanaj akuzohej  për tejkalim të kompetencave si kryetar i Komunës. Kjo, sipas aktakuzës, për t’u siguruar të tjerëve përfitim të dobisë pasurore.

Bashkë me Asllanajn, akuzohej edhe ish-drejtori i Arsimit në Suharekë, Sherif Berisha, ndërsa në të njëjtën aktakuzë ishte i përfshirë edhe Milazim Hajdari, në cilësinë e drejtorit të ShFMU “Bajram Curri” të fshatit Nishor.

Sali Asllanaj kishte mohuar akuzat e Prokurorisë, duke u deklaruar i pafajshëm për veprën penale që i vihej në barrë.

Në lidhje me këtë rast, Asllanaj ishte deklaruar për KALLXO.com duke theksuar se kjo aktakuzë është e paqëndrueshme pasi, sipas tij, komuna e ka pasur për detyrë të sigurojë transportin e nxënësve të fshatit Nishor.

“Prokuroria e ka hapur këtë rast për një kontratë me një OJQ në lidhje me transportin e nxënësve të fshatit Nishor. Unë mendoj se hapja e kësaj aktakuze është e paqëndrueshme sepse ne e kemi pasur për detyrë t’i sigurojmë transportin këtyre nxënëse nga fshati”, kishte thënë ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eskalon debati: Faton Klinaku përplaset keq me Vehbi Kajtazin (Video)

Eskalon debati: Faton Klinaku përplaset keq me Vehbi Kajtazin (Video)

Krasniqi: Sapo VV’ja ta sjellë në seancë mocionin kundër Qeverisë, i ka votat e PDK’së

Krasniqi: Sapo VV’ja ta sjellë në seancë mocionin kundër Qeverisë, i ka votat e PDK’së

Arrestohen përsëri anëtarët e grupit të rrezikshëm kriminal

Arrestohen përsëri anëtarët e grupit të rrezikshëm kriminal

Hoti mirëpret propozimin e Grenellit që Ujmani të quhet Liqeni Trump

Hoti mirëpret propozimin e Grenellit që Ujmani të quhet Liqeni Trump

Dëshmitari tregon për momentin e arrestimit të Salih Mustafës

Dëshmitari tregon për momentin e arrestimit të Salih Mustafës

​Thaçi: Në Hagë nuk jam pyetur për trafikim organesh e as për “shtëpinë e verdhë”

​Thaçi: Në Hagë nuk jam pyetur për trafikim organesh e as për “shtëpinë e verdhë”

Thaçi – Kurtit: Ku mbetën thikat, ku mbeti ndarja e Kosovës

Thaçi – Kurtit: Ku mbetën thikat, ku mbeti ndarja e Kosovës

Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

Grenell: Kosova dhe Serbia janë pajtuar që Ujmani të quhet “Liqeni Trump”

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

​Gjykata Speciale: Viktimat do të marrin pjesë në proceset gjyqësore

Hoti takon përfaqësuesit e DFC-së, diskutojnë për projektet kapitale

Hoti takon përfaqësuesit e DFC-së, diskutojnë për projektet kapitale

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nipi i Pablo Escobar gjeti 18 milionë dollarë në një vend të fshehtë

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Nga viti i ardhshëm do të ndryshojë çmimi i sigurimeve të automjeteve

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Vret gruan me shufër, ngritet aktakuzë

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Shoqata e Naftëtarëve thërret kuvend të jashtëzakonshëm

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

Studimi: Koronavirusi bëhet më infektues, vaksinat mund të bëhen joefektive

Maqedoni e V: Rreth 400 mijë qytetarë kanë dhënë ryshfet më 2019

Maqedoni e V: Rreth 400 mijë qytetarë kanë dhënë ryshfet më 2019