Gjykata Themelore në Prishtinë tregon arsyen e arrestimit të tre inspektorëve

10.09.2019 16:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata Themelore në Prishtinë tregon arsyen e arrestimit të tre inspektorëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Prishtinë më datë 08.09.2019, në orën 15:45, me udhëzim të prokurorit janë arrestuar tre inspektorë, nën dyshimin se të njëjtit kanë shpërdoruar pozitën zyrtare.

Sipas njoftimit të policisë, me vendim të prokurorit pas intervistimit tre të dyshuarit janë dërguar në mbajtje.

Zëdhënësja e Gjykatës Themelorë në Prishtinë, Laureta Ulaj, në një deklaratë dhënë Telegrafit lidhur me këtë rast ka thënë se Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ndaluar për 48 orë një person për veprën penale “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm”, dhe i është shqiptuar masa e arrestit shtëpiak.

“Më 08.09.2019, Prokuroria Themelore në Prishtinë, me urdhër të prokurorit kujdestar, ka ndaluar për 48 orë një (1) person, pasi që i njëjti dyshohet se ka kryer veprën penale ‘Shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm’, ndaj të njëjtit, prokurori i shtetit ka ushtruar kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit, me ç’ rast Gjykata Themelore në Prishtinë, i ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak”, ka thënë ajo.

Ndërsa Ulaj ka thënë se ky rast ka të bëjë me shembjen e dheut në rrugën “Nekibe Kelmendi” në Hajvali.

“Lidhur me rastin e njëjtë, më 09.09.2019, me urdhër të prokurorit kujdestar, janë ndaluar për 48 orë tre (3) persona, pasi që të njëjtit dyshohen se kanë kryer veprën penale ‘Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar’. Rasti ka të bëjë me shembjen e dheut në rrugën ‘Nekibe Kelmendi’ në Hajvali. Nga dëmtimi i rrugës për në Pallatin e Drejtësisë, e cila me mihjen përskaj rrugës është dëmtuar në atë masë sa që është e pakalueshme dhe në çdo moment paraqet rrezik për trafikun rrugor”, ka thënë Ulaj.

Sipas saj, Inspektoriati Komunal i Prishtinës është njoftuar për të parandaluar shembjen e rrugës.

“Po ashtu, ju njoftojmë se para dy muajve nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, është lajmëruar Inspektorati Komunal i Prishtinës, mirëpo nga ajo kohë e deri më sot nuk është marrë ndonjë veprim për të parandaluar shembjen e rrugës, me ç’ rast ka rezultuar me veprimet e lartcekura nga prokuroria”, ka thënë ajo.

Ndryshe drejtori i Inspektoriatit në Komunën e Prishtinës, Adonis Tahiri, në një deklaratë për Telegrafin ka thënë se nuk kanë njoftim zyrtar për ndalimin e inspektorëve.

“Nga mediat kemi marr vesh që janë ndaluar për 48 orë, nuk kemi njoftim zyrtar. Mbase prokuroria mund të jep më shumë detaje”, ka thënë ai.

SHPËRNDAJE

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian, Merkel do të takohet me Putinin

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Wi-Fi në 700 kilometra distancë, ky është rekordi teknologjik

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Salihu: Politikanët po i keqpërdorin biletat VIP

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Kurti: Gjenocidi, varret dhe masakrat janë e vërteta e Serbisë

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Rama: Hap historik për Shqipërinë marrja e Presidencës së OSBE-së

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

I shpëtuan tërmetit/ Surpriza për Alesjon dhe Aurelin, takohen me Ronaldon dhe Buffon (Video)

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb