Gjykata Speciale, pjesë e obligimeve ndërkombëtare

31.01.2018 19:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata Speciale, pjesë e obligimeve ndërkombëtare

Kosova duhet me i përmbush obligimet ndërkombëtare, u tha në debatin e organizuar sonte për Gjykatën Speciale, ku po ashtu pati mendime, se Gjykata Speciale duhet të ndodh, pasi nga UÇK nuk është dënuar asnjë luftëtar për krime lufte.

Prokurorja speciale e Kosovës, Drita Hajdari tha se Kosova ka për obligim më i përmbush detyrimet, të cilat janë kërkesa të bashkësisë ndërkombëtare, nëse synojmë të jemi pjesë e botës dhe çështja e krimeve të luftës, nuk mund të jetë një çështje e izoluar.

Prokurorja Hajdari, duke mos e quajtur diçka të re formimin e Gjykatës Speciale, ka thënë se përveç Ligjit për Dhomat e Specializuara, që e ka aprovuar Kuvendi i Kosovës, në vitin 2008 ishte formuar edhe Prokuroria Speciale, në të cilën tani punon ajo.

Po ashtu, Hajdari tha se kjo nuk është hera e parë, që ndërkombëtarët marrin kompetenca dhe janë pjesë e legjislacionit të Kosovës.

“Ajo që mua me dhemb, janë deklarimet e disa personave, që deklarohen se formimi i Gjykata Speciale, paraqet dështim të Prokurorisë së Kosovës dhe gjykatave, duke na akuzuar si të papërgatitur dhe se jemi të paguximshëm. Dhe unë tregova në kronologji, se gjykatat e tilla kanë funksionuar edhe më parë dhe kjo nuk është diçka e re”, tha ajo.

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca duke folur për natën e 22 dhjetorit, kur u tentuar shfuqizimi i Gjykatës Speciale, pohoi se për këtë e ka ditur paraprakisht, pasi ishte informuar përmes një ministri.

Ai tha se prapa kësaj qëndronte edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e që sipas tij, këtë e ka bërë për çështje personale, e jo parimore për Kosovën.

“Përmes një ministrit e kam ditë se çka ka me ndodh saktësisht, të cilit nuk dua me i përmend emrin, e kam ditë që këtu është i përfshirë edhe presidenti dhe është shtytësi kryesor. Kur ka ardhur nata e 22 dhjetorit, ka qenë koha që ishte në prag të vikendit dhe festave të dhjetorit, këta kanë dashur me përmbyll atë proces pikërisht atë natë… Zhbërja e saj në këtë mënyrë kaq të rrezikshme dhe eksperimentale, ku halli është për disa persona dhe kjo çka do të bëjë Kosova, dhe këtë Vetëvendosja e ka kundërshtuar”, ka pohuar Konjufca, raporton KosovaPress.

Bekim Blakaj, nga Fondi për të Drejtën Humanitare, ka sqaruar se pse ishin dhe janë pro formimit të kësaj gjykate, ku tha se që nga viti 2000 i kanë përcjellë gjykimet për krimet e pretenduara të kryera nga ish-luftëtarët e UÇK-së, dhe sipas tij nga UÇK askush nuk është dënuar për krime lufte.

“Gjatë këtyre proceseve gjyqësore kemi vërejtur, se kudo që kanë qenë raste të pretenduara të krimeve të kryera nga ish luftëtarët e UÇK-së, e në shumicën dërmuese të rasteve ndaj shqiptarëve. Në disa raste, kanë qenë pala e dëmtuar edhe viktimat serbe. Familjet e viktimave as që e kanë marrë guximin me ardhur me i monitoruar gjykimet. S’po flas për kërcënimet që janë bërë ndaj dëshmitarëve, në të shumtën e rasteve kanë qenë të suksesshme, dëshmitarët i kanë ndryshuar deklaratat e tyre prej fazës së hetuesisë, në shqyrtimin kryesor. Viktimat kanë qenë të margjinalizuara dhe pak prej tyre kanë parë drejtësi. Sidomos të atyre të komunitetit serb”, tha Blakaj.

Debati është për Gjykatën Speciale është organizuar nga K2.0.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan takohet me Vuçiqin, diskutohet për taksën e vazhdimin e dialogut

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Diplomati amerikan Hale vjen në Kosovë, taksa dhe dialogu arsyet kryesore të vizitës

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Djali i furrtarit që vdiq dje në Gjilan, fton familjen e shoferit të kamionit në varrim: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

Tentativa e heshtur drejt INTERPOL-it

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Antikorrupsioni denoncon rastet e familjarizmit në punësim

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë