Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

30.06.2020 16:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik.

Përmes kësaj komunikate bëhet e ditur se ky ligj nuk është në përputhshmëri me nene të Kushtetutës së Kosovës.

“II. TË SHPALLË, me shumicë, se Ligji nr. 06/L-111 për Pagat në Sektorin Publik, në tërësinë e tij, nuk është në përputhshmëri me: nenet 4 [Forma e Qeverisjes dhe Ndarja e Pushtetit]; 7 [Vlerat]; 102 [Parimet e Përgjithshme të Sistemit Gjyqësor]; 103 [Organizimi dhe Jurisdiksioni i Gjykatave] paragrafi 1; 108 [Këshilli Gjyqësor i Kosovës]; 109 [Prokurori i Shtetit]; 110 [Këshilli Prokurorial i Kosovës]; 115 [Organizimi i Gjykatës Kushtetuese]; dhe me nenet 132 [Roli dhe Kompetencat e Avokatit të Popullit]; 136 [Auditori i Përgjithshëm i Kosovës]; 139 [Komisioni Qendror i Zgjedhjeve]; dhe 141 [Komisioni i Pavarur i Medieve] të Kapitullit XII [Institucionet e Pavarura] të Kushtetutës;”, thuhet në komunikatë.
/Gazeta Sinjali/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni

Mehmeti: Bien remitencat për 14 përqind, sektori i sigurimeve më i godituri në pandemi

Mehmeti: Bien remitencat për 14 përqind, sektori i sigurimeve më i godituri në pandemi

Policia bllokon hyrjet e Klinikës Infektive, largohen disa trupa të pajetë

Policia bllokon hyrjet e Klinikës Infektive, largohen disa trupa të pajetë

Djali rrëfen për nënën me koronavirus: S’kishte shkuar te mjeku për 15 vjet

Djali rrëfen për nënën me koronavirus: S’kishte shkuar te mjeku për 15 vjet

Mjeku Kalo: Shqetësuese rritja e rasteve me Covid-19 te të rinjtë nën 35 vjeç

Mjeku Kalo: Shqetësuese rritja e rasteve me Covid-19 te të rinjtë nën 35 vjeç

Policia rrethon Klinikën Infektive

Policia rrethon Klinikën Infektive

Zhbërja e Speciales është e pamundur

Zhbërja e Speciales është e pamundur

Gjithsej 3 mijë e 611 raste aktive me koronavirus në Maqedoni

Gjithsej 3 mijë e 611 raste aktive me koronavirus në Maqedoni

​Doganierët në krye të detyrës edhe në kohë pandemie

​Doganierët në krye të detyrës edhe në kohë pandemie

“Vonesat e pagesave nga Pakoja Emergjente, shumë biznese janë në mëshirën e fatit”

“Vonesat e pagesave nga Pakoja Emergjente, shumë biznese janë në mëshirën e fatit”

​1.416 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

​1.416 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Aksident trafiku në Tiranë, lëndohen dy shoferët e makinave

Aksident trafiku në Tiranë, lëndohen dy shoferët e makinave