Gjykata e Lartë e Spanjës, paraburgim për nën presidentin e Katalonjës

05.01.2018 20:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjykata e Lartë e Spanjës, paraburgim për nën presidentin e Katalonjës

Gjykata e Lartë e Spanjës vendosi sot që nën presidenti i rajonit të katalonjës Oriol Junqueras të qëndrojë në paraburgim. Vendim që vjen pas më shumë se dy muajsh burg lidhur me rolin e tij në lëvizjen për pavarësi së rajonit.

Në vendimin e tyre, gjyqtarët thanë se kishte rrezik që udhëheqësi separatist të kryente sërisht ndonjë shkelje të ligjit nëse lirohej, pasi sipas tyre nuk kishte prova se ai të kishte braktisur “rrugën e ndjekur deri më tani”.

Oriol Junqueras mbahet në paraburgim i akuzuar për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Vendimi i gjykatës pritet ta ndalojë atë të betohet në seancën e hapjes së parlamentit të ri katalanas më 17 janar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi, Haradinaj dhe Veseli takohen në mbrëmje për dialog

Thaçi, Haradinaj dhe Veseli takohen në mbrëmje për dialog

Thaçi: Ata që janë larguar nga FSK-ja nuk mund të kthehen më

Thaçi: Ata që janë larguar nga FSK-ja nuk mund të kthehen më

Të hënën në Gjilan nis faza e dytë e dezinsektimit hapësinor

Të hënën në Gjilan nis faza e dytë e dezinsektimit hapësinor

S’ka marrëveshje të koalicionit për dialogun me Serbinë, Sherifi demanton raportimet

S’ka marrëveshje të koalicionit për dialogun me Serbinë, Sherifi demanton raportimet

Paraburgim të dyshuarit për falsifikimin e vendimeve të invalidëve të UÇK-së

Paraburgim të dyshuarit për falsifikimin e vendimeve të invalidëve të UÇK-së

Shala: Gjykata e Apelit për gjashtë muaj, ka zgjidhur mbi gjashtë mijë lëndë

Shala: Gjykata e Apelit për gjashtë muaj, ka zgjidhur mbi gjashtë mijë lëndë

“Putini është armik i Amerikës”

“Putini është armik i Amerikës”

Kryetari i Malishevës ndan mirënjohje për Halil Kastratin dhe “Jetimat e Ballkanit”

Kryetari i Malishevës ndan mirënjohje për Halil Kastratin dhe “Jetimat e Ballkanit”

Bytyqi: Kosova do të marrë pjesë në “Erasmus+” e barabartë me të gjitha shtetet e BE-së

Bytyqi: Kosova do të marrë pjesë në “Erasmus+” e barabartë me të gjitha shtetet e BE-së

Haradinaj për procesin e vizave: Po rritet presioni në një proces të rëndë

Haradinaj për procesin e vizave: Po rritet presioni në një proces të rëndë

E pafalshme, LDK s’e thotë asnjë fjalë për një ligj të rëndësishëm

E pafalshme, LDK s’e thotë asnjë fjalë për një ligj të rëndësishëm

Kurti viziton Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë

Kurti viziton Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë

Haradinaj flet për takimin me Radoiçiqin

Haradinaj flet për takimin me Radoiçiqin

Haradinaj thotë se Qeveria që ai drejton ka dinamikën më të lartë të punës

Haradinaj thotë se Qeveria që ai drejton ka dinamikën më të lartë të punës

Gjykatat joefikase i dekurajojnë investitorët

Gjykatat joefikase i dekurajojnë investitorët

Fillon faza e tretë e dezinsektimit në Prishtinë, spërkatet edhe lagja e Shpend Ahmetit në Graçanicë

Fillon faza e tretë e dezinsektimit në Prishtinë, spërkatet edhe lagja e Shpend Ahmetit në Graçanicë