Gjumi i mirë zvogëlon rrezikun nga koronavirusi, thonë shkencëtarët

06.10.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjumi i mirë zvogëlon rrezikun nga koronavirusi, thonë shkencëtarët

Ndërsa studiuesit po përpiqen të gjejnë një vaksinë efektive për të mbrojtur popullsinë globale nga COVID-19, ekziston një zakon që ne mund ta praktikojmë sa më shumë që të mbrojmë shëndetin nga infeksioni me koronavirus.

Me kalimin e viteve, studiuesit gjetën prova të përfitimeve shëndetësore të lidhura me gjumin dhe vunë re se si ky zakon i thjeshtë ditor mund të rrisë sistemin e imunitetit kundër të ftohtit, gripit dhe infeksionit të frymëmarrjes. Sipas ekspertëve, gjumi mund të ndihmojë gjithashtu për të rritur efektivitetin e vaksinave antiCOVID-19 pasi ato të bëhen të disponueshëm.

Monika Haack, një psiko-neuroimunologe në Shkollën Mjekësore të Harvardit në Boston tha se ka shumë prova që sugjerojnë se sasi të mjaftueshme të gjumit, patjetër që mund të ndihmojnë për të parandaluar ose luftuar çdo lloj infeksioni.

Sipas Haack, studimet gjermane zbuluan se gjatë gjumit qelizat T – të cilat luftojnë infeksionet – zakonisht lëvizin nga gjaku dhe më pas futen në nyjat limfatike, ku kërkojnë patogjenë.

Por sipas studiuesve, vetëm një incident i privimit të gjumit do të ishte i mjaftueshëm për të mbajtur qelizat T të qarkullojnë në gjak – që do t’i kufizojë ata t’i përgjigjen patogjenit, duke zvogëluar fuqinë e tyre për të luftuar infeksionin.

Sheldon Cohen, një psiko-neuroimunolog në Universitetin Carnegie Mellon tha se citokinat pro-inflamatore – një grup i madh i proteinave, peptideve ose glikoproteinave që lëshohen nga qelizat specifike të sistemit imunitar – ndihmojnë në organizimin e një përgjigje imune ndaj infeksioneve në trup , duke shkaktuar qelizat e tjera për të luftuar kundër sëmundjes. Por prodhimi i shumë këtyre peptideve shton stuhinë e citokinës e cila shoqërohet me raste të rënda, si dhe fatale të infeksionit të ri të koronavirusit.

Studimet mbi të ftohtin dhe gripin treguan se individët e infektuar me gjumë të dobët zhvilluan simptoma më të këqija, ka shumë të ngjarë për shkak të niveleve të ngritura të ndërhyrjes së citokinave pro-inflamatore në qelizat imune, duke përfshirë qelizat T kryesore luftuese të patogjenit.

Eksperti nga Universiteti Carnegie Mellon, Cohen ka këshilluar njerëzit të flenë të paktën shtatë orë gjatë natës për të rritur shanset e tyre për të qenë në anën e sigurt gjatë pandemisë COVID-19.

“Në vazhdimësi, ne tregojmë se njerëzit që kanë marrë sasi të pamjaftueshme të gjumit kanë më shumë gjasa të sëmuren kur i ekspozojmë ndaj një virusi, gjë që tregon qartë se gjumi luan një rol kryesor në shëndetin dhe mirëqenien”, tha Cohen .

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit