Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

19.03.2019 14:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, thotë se Prishtina dhe Beogradi duhet të frymëzohen nga arritja e marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit, për të vazhduar dialogun e Brukselit.

Sipas tij zgjidhja e problemit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do ta stabilizonte edhe rajonin e Ballkanit.

Këto deklarata Gjukanoviq i ka bërë gjatë një fjalimi në Këshillin Gjerman të Politikës së Jashtme me temë “Perspektiva Politike të Ballkanit dhe Malit të Zi dhe marrëdhëniet  e tyre me Evropën në 2019”, shkruan EWB, transmeton Gazeta Express.

Teksa ka folur për Maqedoninë e Greqinë, Gjukanoviq ka përmendur edhe përfitimin e dy anshëm të palëve.

“Shembulli i marrëveshjes së Prespës është shumë stimulues. Marrëveshja e arritur ndërmjet Shkupit dhe Athinës është një tregues real që edhe problemet më të vështira mund të tejkalohen nëse ka vullnet politik të udhëheqësve dhe përfitim për të dy palët. Është thelbësore që Maqedonia e Veriut është në rrugën e saj drejt NATO-së, me mundësinë reale të hapjes së negociatave për pranimin ne BE. Unë besoj se kjo mund të jetë frymëzuese për vazhdimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Nëse problemi zgjidhet, i gjithë rajoni dhe Serbia , do të ishin më të relaksuar. Do të frymëzonte Serbinë që t’i kushtohej më shumë perspektivës evropian”, ka thënë Gjukanoviq.

Për presidentin malazez problemi më i madh është funksionalizimi i Bosnjës dhe Hercegovinës.

“Çështja më e vështirë për të gjithë është çështja e funksionalitetit të Bosnjës dhe Hercegovinës “, tha Presidenti”, ka shtuar ai.

Ndër të tjera Gjukanoviq ka thënë se e ardhmja e vendeve të Ballkanit është Bashkimi Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

LDK kërkon debat parlamentar për aksidentet në trafik

LDK kërkon debat parlamentar për aksidentet në trafik

Shqyrtohen rastet e viktimave të dhunës seksuale në Kosovë

Shqyrtohen rastet e viktimave të dhunës seksuale në Kosovë

Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

Ministri Gashi takoi Nuhi Bytyqin, autori i “Librit të Luftës”

Ministri Gashi takoi Nuhi Bytyqin, autori i “Librit të Luftës”

LDK adreson kritika ndaj MASHT dhe Ministrisë së Kulturës e Inovacionit

LDK adreson kritika ndaj MASHT dhe Ministrisë së Kulturës e Inovacionit

Anëtarët e Odës Amerikane takohen me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

Anëtarët e Odës Amerikane takohen me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

MIT financon projektet infrastrukturore lokale në Prizren

MIT financon projektet infrastrukturore lokale në Prizren

I caktohet paraburgimi policit që dyshohet se e vrau punonjësin e kazinos në Suharekë

I caktohet paraburgimi policit që dyshohet se e vrau punonjësin e kazinos në Suharekë

Ibrahimovic: Man Unitedi është në krizë për shkak të Fergusonit

Ibrahimovic: Man Unitedi është në krizë për shkak të Fergusonit

Kapiteni i FSK-së, instruktor në Akademinë Ushtarake Mbretërore britanike

Kapiteni i FSK-së, instruktor në Akademinë Ushtarake Mbretërore britanike

Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

“Kofer diplomacia” e Serbisë

“Kofer diplomacia” e Serbisë

Petritsch: Hapi i parë për vazhdimin e dialogut duhet të merret nga Prishtina

Petritsch: Hapi i parë për vazhdimin e dialogut duhet të merret nga Prishtina

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia

Dhëndri i Presidentit dhe nipi i Zonjës së Parë, punësohen në pozita të rëndësishme në BQK

Dhëndri i Presidentit dhe nipi i Zonjës së Parë, punësohen në pozita të rëndësishme në BQK