Gjobën prej 2.4 miliardë eurove të Bashkimit Evropian, Google do ta sfidojë

11.02.2020 09:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjobën prej 2.4 miliardë eurove të Bashkimit Evropian, Google do ta sfidojë

Google do të luftojë për gjobën prej 2.4 miliardë euro nga Bashkimi Evropian në gjykatën e dytë më të lartë në union.

Gjykata e Përgjithshme në Luksemburg, do të dëgjojë argumente nga Google dhe një grup i lobimit të teknologjisë që mbështet apelin, ndërkohë që Komisioni Evropian do të mbështetet nga Gjermania dhe tetë kompani.

Sipas personave që ndodhen në anën e Bashkimit Evropian, seanca do të ndodhë më 12 shkurt.

Në vitin 2017, Komisioni akuzoi Google për favorizimin e shërbimit të vetë të krahasimit të çmimeve dhe vendosi një gjobë të madhe si dhe një urdhër për të ndaluar praktikat anti-konkurrente të biznesit.

Gjoba ndaj gjigantit të teknologjisë ishte edhe më e madhja për një kompani të vetme në rastet e konkurrencës në Bashkimin Evropian, duke kaluar 1.06 miliardë euro sanksione ndaj prodhuesit të procesorëve Intel në vitin 2009. 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miratohohet buxheti i Kosovës për vitin 2020

Miratohohet buxheti i Kosovës për vitin 2020

Ndalohen hyrje-daljet e qytetarëve në Komunën e Malishevës

Ndalohen hyrje-daljet e qytetarëve në Komunën e Malishevës

Trump e pranon: Kam bërë testin për koronavirus, po pres rezultatet…

Trump e pranon: Kam bërë testin për koronavirus, po pres rezultatet…

Arrin në 18 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoni të Veriut

Arrin në 18 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoni të Veriut

Bashkë me Vitinë dhe Klinën, edhe Malisheva në karantinë

Bashkë me Vitinë dhe Klinën, edhe Malisheva në karantinë

Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë

Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë

Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

Guvernatori i BQK-së emëron veten në krye të panelit vlerësues për auditorin e brendshëm

Guvernatori i BQK-së emëron veten në krye të panelit vlerësues për auditorin e brendshëm

Don Lush Gjergjin, del negativ në test për koronavirus

Don Lush Gjergjin, del negativ në test për koronavirus

Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

Presidenti Thaçi shtyn zgjedhjet në Podujevë

Presidenti Thaçi shtyn zgjedhjet në Podujevë

Miratohet mocioni i pozitës, buxheti shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar

Miratohet mocioni i pozitës, buxheti shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar

Shefat e Grupeve Parlamentare kërkojnë 30 minuta pauzë, kryetarja Osmani e aprovon

Shefat e Grupeve Parlamentare kërkojnë 30 minuta pauzë, kryetarja Osmani e aprovon

Tërnava: Kemi pezulluar mësimin fetar, Xhumanë faleni nëpër shtëpia

Tërnava: Kemi pezulluar mësimin fetar, Xhumanë faleni nëpër shtëpia

Koronavirusi, deputetët para futjes në seancë iu nënshtrohen kontrollave

Koronavirusi, deputetët para futjes në seancë iu nënshtrohen kontrollave

Në Podujevë dyshohet për një rast me koronavirus

Në Podujevë dyshohet për një rast me koronavirus