Gjithçka që duhet të dini për mykun vaginal, infeksionin që prek femrat gjatë jetës së tyre

16.05.2018 10:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjithçka që duhet të dini për mykun vaginal, infeksionin që prek  femrat gjatë jetës së tyre

Ka shumë femra të cilat preken nga myku në një kohë të caktuar të jetës, edhe pse në disa femra kjo situatë rishfaqet. Ky infeksion shoqërohet me kruajtje, djegie dhe dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Prandaj, në raste të tilla duhet t’i drejtohemi mjekut për të marrë kurën e duhur. Faktorët që shkaktojnë mykun janë të ndryshëm, si:

-Shpërbërja e mukozës vaginale
-Përdorimi i sapunëve dhe larësve të ashpër
-Ndryshimet hormonale për shkak të shtatzënisë ose ciklit menstrual
-Përdorimi i të brendshmeve të ngushta ose sintetike
-Higjienë jo e duhur
-Përdorim i shpeshtë i antibiotikëve
-Përdorimi i spiraleve dhe kontraceptivëve
Cilat janë shenjat klinike me të cilat shoqërohet kjo patologji?
Infeksionet mykotike në sipërfaqe të vaginës shfaqen me: skuqje, kruajtje, rrjepje, edemë (ënjtje).
Infeksionet mykotike në brendësi shoqërohen me shenjat klinike të sipërpërmendura, si dhe me shtim të sekrecioneve të bardha dhe dhimbje në fund të barkut. Shpesh myku mund të mos jetë i specifikuar në rrugët vaginale, por mund të jetë i gjeneralizuar në pjesë të ndryshme të trupit, që tregon për një stad të avancuar të sëmundjes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vjen procesori i ri i rangut të mesëm Qualcomm Snapdragon 675, telefonët me tre kamera të shpejti një standard

Vjen procesori i ri i rangut të mesëm Qualcomm Snapdragon 675, telefonët me tre kamera të shpejti një standard

Barça publikon një video me të gjithë golat e Icardit me fanellën e tyre

Barça publikon një video me të gjithë golat e Icardit me fanellën e tyre

Elefanti shfrytëzonte qetësinë e natës, merrte ushqimet nga ballkoni i një shtëpie (Video)

Elefanti shfrytëzonte qetësinë e natës, merrte ushqimet nga ballkoni i një shtëpie (Video)

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Iggy Azalea nuk i duron rrobat, provokon sapo del nga dushi

Iggy Azalea nuk i duron rrobat, provokon sapo del nga dushi

AEK-Bayern Munich, formacionet e mundshme

AEK-Bayern Munich, formacionet e mundshme

Hakerët sulmojnë faqen e një konference në Arabinë Saudite si kundërpërgjigje për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Hakerët sulmojnë faqen e një konference në Arabinë Saudite si kundërpërgjigje për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Me cilin reper Nora po sjell bashkëpunimin e radhës

Me cilin reper Nora po sjell bashkëpunimin e radhës

Një fotografi e magjishme e Oriola Marashit

Një fotografi e magjishme e Oriola Marashit

Huth: Kante më i vlefshëm se Hazard për Chelsean

Huth: Kante më i vlefshëm se Hazard për Chelsean

Pamje që dëshmojnë se si pilotët ukrainas kryejnë manovra të rrezikshme, fluturojnë pak metra mbi kokat e kolegëve (Video)

Pamje që dëshmojnë se si pilotët ukrainas kryejnë manovra të rrezikshme, fluturojnë pak metra mbi kokat e kolegëve (Video)

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

Studentët e një universiteti skocez festojnë të mbuluar me shkumë, pa e ditur arsyen e formës së festës (Foto)

Roma-CSKA, formacionet e mundshme

Roma-CSKA, formacionet e mundshme

Lakersat me LeBron Jamesin mbetet ende pa fitore në sezonin e ri të NBA-s

Lakersat me LeBron Jamesin mbetet ende pa fitore në sezonin e ri të NBA-s

Pija që rrafshon barkun si me magji, 2 gota në ditë për 1 javë bëjnë mrekulli

Pija që rrafshon barkun si me magji, 2 gota në ditë për 1 javë bëjnë mrekulli