Gjithçka për operacionet në hundë, flet doktori Zgjim Limani

12.07.2018 05:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjithçka për operacionet në hundë, flet doktori Zgjim Limani

Nita nga Prishtina ka vendosur që ta bëjë operacion hundën. Ajo kishte probleme me frymëmarrjen, por krahas kësaj ajo dëshironte që edhe pamjen estetike ta ketë më të bukur. Operacionin e Nitës e kreu doktor Zgjim Limani-otorinolaringolog. 

Ai për emisionin Human në T7 me Dijedon Musën ka shpjeguar rreth vështirësive të operimit të hundës.

“Në përgjithësi operacionet e hundës janë trend jo veç në vendin tonë por në përgjithësi. Nuk është trendi vetëm për ta rregulluar hundën, por për t’i kushtuar rëndësi pamjes së jashtme. Operacioni i hundës si ndërhyrje kirurgjike, klasifikohet në ndërhyrjet e vogla”, shpjegon doktor Zgjimi.

Tutje ai tregon metodat të cilat përdoren për operimin e hundës.

“Ka disa teknika në mënyrën se si punohet, ato përzgjidhen në bazë të defrmitetit të hundës që pacienti ka. Kemi metodën e hapur dhe të mbyllur për operacionet e hundës. Që të dyja përdoren, kirurgu e përcakton se cilën metodë dëshiron që ta përdorë”, thotë ai.

E ndërkohë, Nita, ajo e cila ka vendosur që ta operojë hundën shpjegon për rreth vendimit të cilin e ka marrë për ta bërë këtë operim.

““Unë kam pak probleme me frymëmarrje. E dyta puna e estetikës. E kam pas kompleks dhe më në fund po e bëj. Është një send që më bënë mu me u ndi ma mirë për atë po e bëjë”, thotë Nita.

Por sidoqoftë, sipas mjekëve, faktori më i rëndësishëm pengues në marrjen ose jo të një vendimi për të bërë një ndërhyrje rinoplastike është frika për një dështim të mundshëm të ndërhyrjes./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Boksierja Donjeta Sadiku e argjendtë në turneun “Balkan”

Boksierja Donjeta Sadiku e argjendtë në turneun “Balkan”

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

Liverpool po e konsideron transferimin e Insignes

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Capello: Po të isha te Real Madridi do të nënshkruaja me Mauro Icardin

Capello: Po të isha te Real Madridi do të nënshkruaja me Mauro Icardin

Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle

Notat e lojtarëve, Spanjë 2-3 Angli: Sulmi i ‘Tre Luanëve’, lë në hije mbrojtje spanjolle