Gjilani shpërndan foli plastike për 322 fermerë

05.05.2017 14:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjilani shpërndan foli plastike për 322 fermerë

Komuna e Gjilanit, përkatësisht Drejtoria e Bujqësisë, ka shpërndarë sot foli plastike për 322 fermerë ose 4 mijë e 400 metra gjatësi.

Pas ceremonisë së shpërndarjes, drejtori për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Ramiz Ramadani, ka thënë se folia plastike (5500 kg) është e një kualiteti tejet të lartë dhe me garancion 2-vjeçar.

“Në fokus i kemi pasur fermerët me kushte të rënda ekonomike, ata të cilët folinë e kanë të dëmtuar nga vjetërsia ose nga kushtet klimatike (era, bora, breshëri) dhe serrat e vogla familjare. Shpresoj se sado pak kësaj kategorie të bujqve iu ndihmojmë në mbulimin e serrave dhe vazhdimin e aktiviteteve bujqësore”, është shprehur Ramadani.

Ai konfirmoi se edhe prodhuesit komercial do të trajtohen me prioritet të lartë, ngase viteve të fundit vërehet një orientim i madh i tyre kultivimin e perimeve në ambiente të mbrojtura dhe mbështetja institucionale në këtë nënsektor ka qenë e vazhdueshme.

”I kemi bërë të gjitha përgatitjet dhe për  pak ditë do të bëjmë publikimin e projektit të serrave të zinkuara për prodhuesit komercial. Gjithashtu, në bashkëpunim me DZHE dhe GIZ-in deri në fund të muajit maj do të vendosim 15 shtande moderne në qendër të qytetit, ku fermerët do të kenë mundësi t’i shfrytëzojnë ato deri në muajin tetor”, ka shtuar Ramadani.

Në fund, i pari i Bujqësisë në Gjilan, e ka falënderuar kryetarin e komunës, Lutfi Haziri për mbështetjen e vazhdueshme dhe prioritetin e lartë që po i jep sektorit të bujqësisë, sikurse edhe stafin e DBP-së për përkushtimin pasi, siç tha, pothuajse të gjitha vikendet i kanë shndërruar në ditë pune.​

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër