Gjilani shënon 32 vjetorin e rënies së heroit Zija Shemsiu

05.05.2017 16:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjilani shënon 32 vjetorin e rënies së heroit Zija Shemsiu

Komuna e Gjilanit, ka bërë homazhe tek lapidary i dëshmorëve në fshatin Përlepnicë të Gjilanit në 32 vjetorin e rënies së dëshmorit Zija Shemsiu, që përkon edhe me 5 majin ditën e dëshmorëve.

“32 vjet më parë familja Shemsiu është angazhuar sikur edhe shumë familje të dëshmorëve dhe heronjëve për lirinë dhe çlirimin nga një okupator i cili për shqiptarët në Kosovë, përherë do të mbetet famkeq dhe gjithmonë barbarë e torturues. Zija Shemsiu dhe bashkveprimtarët e tij janë ata të cilët kanë qenë pjesë e celulave të para të lirisë së Kosovës, së bashku edhe me kontributin e dëshmorëve si Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Kadri Zeka e deri te vargu i gjatë i dëshmorëve dhe heronjëve të luftës së fundit të ’99-tës”, ka thënë pasi bëri nderimet nënkryetari i Komunës së Gjilanit Rexhep Kadriu.

Ai gjithashtu ka uruar të gjitha familjet e dëshmorëve për ditën e 5 majit, duke bartur mesazhin e falënderimit për kontributin e jashtzakonshëm që ato si familje kanë dhënë për lirinë e Kosovës duke humbur më të dashurit e tyre.

Nga ana e tij në emër të familjes ka folur Shaban Shemsiu, vëllai i dëshmorit Zija Shemsiu, i cili ka falënderuar institucionet komunale për respektin e treguar duke kujtuar vendimin e Zijahit i cili ka deklaruar para organeve të hetuesisë në Beograd se “Më mirë dua armën më të mirë të botës, se sa të jem mbret i saj”.

“Kjo ishte ajo që neve si familje krahas dhembjes së madhe na ka dhënë krenarinë e pafund që kishim një familjar, vëlla dhe qëndrestarë të tillë nga Përlepnica dhe Gjilani”, ka thëën Shaban Shemsiu./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër