Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

27.04.2018 18:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

Në Gjilani ka nisur sot ndërtimi i dy shtepive per familjet ne nevoje, njera për familjen e Ibadete Salihut nga donatori “A.R. Katana”, dhe shtëpia tjetër për familjen e Reshat Zahirit, me donacion nga Bekim Emini, bashkatdhetar nga Gjermania.

Dy familjet përpos gjendjes së rëndë ekonomike dhe sociale, kanë anëtar të cilët kanë probleme të rënda shëndetësore dhe fëmijë me sindromin Doën dhe kushtet në të cilat kanë jetuar deri më tani këto familje janë jashtzakonisht të vështira.

Kryetari i Komunës në ceremoninë e fillimit të punimeve, ka thënë se solidariteti në Komunën e Gjilanit nuk është ndalur asnjëherë falë zemërgjerësisë që kanë donatorë të ndryshëm gjilanas.

“Falënderoj “A.R. Katana”, familjen Hajrullahu për shtëpinë që do të ndërtoj për familjen me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale. Kjo familje për më shumë se shtatë vjet jeton në gjendje shumë të rëndë, në shtëpi që është e degraduar dhe me qera në fshatin Dobërqan. Që nga paslufta problemi i strehimit të kësaj familje është i pazgjidhur. Sot është një ditë e madhe edhe për mua si kryetar Komune, për donatorin, por edhe për Ibadete Salihun dhe familjen e saj, sepse ata tash do të bëhen me shtëpi të re. Shtëpia e saj tani e tutje do të jetë në fshatin Livoç të Epërm”

“Poashtu në këtë fshat do të bëhet renovimi total i shtëpisë tjetër për familje poashtu me gjendje të rëndë dhe në qytet nis ndërtimi edhe i një shtëpie të re për katëgori të njejtë”, ka thënë kryetari Lutfi Haziri.

Kryetari Haziri ka ftuar të gjithë njerëzit që kanë mundësi të ndihmojnë të solidarizohen me raste të rënda sikur kjo familje dhe bashkërisht të zgjidhim këtë problem që na brengos të gjithëve pa dallim.

Nga ana e tij, pronari i kompanise “A.R. Katana”, Muhamet Hajrullahu, ka falenderuar kryetarin Haziri, për mbështetjen që u jep këtyre rasteve me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale dhe është zotuar që këtë shtëpi, si donator do të ndërtojnë në kohën më të shpejtë të mundshme.

E Ibadete Salihu, bashkshorti i saj dhe dy djemt e saj, ishin tepër të lumtur dhe të emocionuar njëkohësisht për lajmin që kanë marr sot dhe për fillimin e punimeve.

“Deri sot kemi jetuar shumë keq. Në një shtëpi të vjetër, me qera dhe pa të ardhura e pa punë. Kishim vetëm një social që marrim nga Komuna. Gjendja shëndetësore e burrit është shumë e keqe dhe fëmijët nuk mund të punojnë sepse janë ende të mitur”, tha Ibadete Salihu.

E, Ibadete Salihu e cila ishte e pranishme së bashku me bashkëshortin dhe dy djemtë e saj, u shprehën të lumtur dhe të emocionuar që më në fund po bëhen me kulm mbi kokë.

Në fund, kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka paralajmëruar se javën e ardhshme do të nis ndërtimi edhe i tri shtëpive të tjera për familjet me gjendje të rëndë të banimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Babai i Xhakës i çuditur pse u dënuan “shqiponjat”, kontributi i shqiptarëve thotë ua ktheu gëzimin

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Kopaç: Kontrata për “Kosovën e Re” të rishikohet, por jo nga njerëzit që e bënë atë

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Tri Republikat e Kosovës nga Kurti

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Trendi i multietnicitetit në Kupën e Botës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Serbia pa konsensus të brendshëm për çështjen e Kosovës

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Krasniqi: Rritja e pagave për gjyqtarë e prokurorë s’e rritë efikasitetin e luftës kundër korrupsionit, përkundrazi

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Bolton: Pheniani mund ta eliminojë brenda vitit programin bërthamor

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Thaçi i fton të gjithë, por dialogun zotohet se do ta udhëheqë vet

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Sulm në një shkollë në Afganistan, ekzekutohen tre roje

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Kur do të fillojë ndarja e shtesave për fëmijët në Kosovë?

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Trafikimi me njerëz, sfidë në Kosovë – vetëm në fillim të këtij viti u shënuan 6 raste

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

Ministri i Shëndetësisë kërcënon mjekët e papërgjegjshëm dhe papunëtor me largim nga puna

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

​Ministria e Integrimeve me ushtrues detyre në tri pozita udhëheqëse

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Jovanoviq: Kosova – nyja e madhe që gjenerata jonë duhet ta zgjidhë

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Aleatët e Trumpit thonë se “fundi i regjimit në Iran” është afër

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë

Institucionet e Maqedonisë në sprovë të re për Marrëveshjen me Greqinë