Gjilani ka rezerva të ujit të pijshëm vetëm edhe për një muaj

25.10.2019 10:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjilani ka rezerva të ujit të pijshëm vetëm edhe për një muaj

Komuna e Gjilanit ka rezerva të ujit të pijshëm vetëm edhe për një muaj. Nëse deri në gjysmën e muajit nëntor nuk do të ketë reshje atmosferike, atëherë banorët që furnizohen nga Ujësjellësi “Hidromorava” do të mbeten pa ujë. Kështu bëri të ditur drejtori i kësaj kompanie, Muhamet Suliqi.

Ai tha se në përpjekje për zbutjen e kësaj gjendjeje, kanë filluar hapjen e disa puseve.

Banorët e Komunës së Gjilanit po përballen me mungesë të madhe të ujit të pijshëm. Gjendja e krijuar është pasojë e mungesës së reshjeve atmosferike. Zyrtarët e Ujësjellësit Rajonal “Hidromorava” thonë se nëse deri në gjysmën e muajit nëntor nuk do të këtë reshje atmosferike, atëherë gjendja do të përkeqësohet edhe më shumë.

Kështu bëri të ditur për Radio Kosovën drejtori i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Hidromorava”, Muhamet Suliqi, i cili tha se niveli i ujit prej ku furnizohet kjo komunë, ka rënë nën 10 metra.

“Sot e kemi nivelin 9,66. Tash po varet edhe prej kohës se a do të kemi të reshura a nuk do të kemi. Nëse nuk do të kem të reshura, nuk po mund të them asgjë konkrete,sepse i kemi edhe disa burime që jemi duke i shtuar. Kështu që mund të shkojë deri në mesin e nëntorit ose fundin e nëntorit, mund të ketë edhe shi që të na ndihmojë ta shtyjmë. Sipas të dhënave, shënimeve që i kemi, deri në 7 metra mund të marrim ujë, nën 7 metra jo, se edhe pompat ashtu janë të dizajnuara që nuk mund të merret ujë.

Suliqi ka thënë se një thatësi e tillë nuk është regjistruar në 20 vitet e fundit në Gjilan.

“Brenda 20 viteve është hera e 4 që po ballafaqohemi me thatësi, por ky nivel asnjëherë nuk ka qenë brenda këtyre 20 viteve. Sipas informatave që i kam, ka qenë në vitin 1994, sa janë reale nuk e di, sepse nuk kam shënime për këtë.”

Suliqi ka thënë se gjendjen e rëndë me ujë të pijes menaxhmenti i Ujësjellësit e ka paraqitur disa herë edhe në Qeverinë e Kosovës, por se kjo e fundit nuk e ka marrë asnjëherë parasysh.

Ndërsa tani, sipas tij, Komuna e Gjilanit i ka ndarë 200 mijë euro për t’i hapur disa puse shtesë, të cilat do të ndihmojnë në furnizim të pjesshëm me ujë të pijes për banorët e Gjilanit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Vdesin dy vëllezër në Prilluzhë të Vushtrrisë, hetohen si “vdekje të dyshimta”

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Shtrirja e VV-së në Maqedoni, Ahmeti e quan të pashëndetshme – thotë se e copëton elektoratin shqiptar

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Agim Bahtiri merr pjesë në protestën e Mitrovicës, ku u protestua edhe kundër tij

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Lutfi Haziri jep detaje për nëntë rastet e reja me Covid-19 në Gjilan

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Vetëvendosje thotë se Qeveria Hoti hoqi dorë nga shtetësia për të shkuar në dialog me Serbinë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Deputeti gjerman Peter Beyer: Kosova duhet të refuzojë pazarin e ndyrë

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Haxhiu: Qeveria jolegjtime paska hequr dorë nga hetimi dhe gjykimi i krimeve të luftës

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Në Amerikë, del nga burgu ortaku i Pablo Escobarit

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Më 27 qershor, Kosova e Serbia do të diskutojnë për marrëveshje të tipit mini-Schengen

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Tensionet Turqi-Francë, NATO thërret takim virtual për sqarime

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Pse burrat i adhurojnë gratë me forma të theksuara?

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Vëllai i Floyd kërkon që OKB-ja të hetojë racizmin dhe dhunën e policisë në SHBA

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

Finalja e parë e arritur, Armend Dallku në vitin e parë si trajner

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

AGK mirëpret reagimin e Prokurorisë në rastin e Gazetës Online “Insajderi”

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

Jakup Krasniqi: Qeveria “Hoti” jo e qëndrueshme

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë

IPhone që regjistron automatikisht ndërveprimin tuaj me policinë, nëse jeni ndaluar diku në rrugë