Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

06.04.2020 19:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

Me qëllim të tejkalimit të krizës së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Gjermania do të miratojë edhe një paketë tjetër stimuluese.

Kërkesa është bërë nga Unioni i Industrialeve dhe Dhomave të Tregtisë (DIHK), sipas të cilit ekonomia aktualisht po ndien më shumë pasojat nga pandemia se sa në mesin e marsit kur Qeveria e Angela Merkel miratoi një paketë fillestare të masave, transmeton KosovaPress.

“Në këtë kohë duhet të shtohen reagime zinxhirore për tërë ekonominë. Me fjalë të tjera, nga dita në ditë, ne mund të matim me saktësi se sa është përkeqësuar situata ekonomike e shumë ndërmarrjeve,” tha presidenti i DIHK, Eric Schweitzer.

Sipas agjencisë së lajmeve DPA, qeveria gjermane planifikon të miratojë një tjetër paketë stimuluese, që synon kryesisht kompanitë e mesme, me qëllim të përmirësimit të produktivitetit dhe shpëtimin nga detyrimet e kredisë. Kjo do të rrisë garancitë e qeverisë për kredi në 300 miliardë euro.

“Mbrojtja e qeverisë tashmë përfshin instrumente të mira për të lehtësuar ndikimin e krizës,” tha Schweitzer, duke përmendur rregullore speciale për ndihmë emergjente për të vetëpunësuar dhe biznese të vogla.

Qeveria gjermane ka formuar tashmë një paketë të ndihmës ekonomike mbi 750 miliardë euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus

Vjosa Osmani: Për ndryshim të kufijve! Kosova është projekt i paprekshëm

Vjosa Osmani: Për ndryshim të kufijve! Kosova është projekt i paprekshëm

Ish/këshilltari thotë se u sakrifikua nga Kurti

Ish/këshilltari thotë se u sakrifikua nga Kurti

3.520 numri i vdekjeve nga COVID-19 në Turqi

3.520 numri i vdekjeve nga COVID-19 në Turqi

Pas 150 vjetëve shfaqet ariu në një park natyror në Spanjë

Pas 150 vjetëve shfaqet ariu në një park natyror në Spanjë

Reagon Thaçi : Komisioni i Venecias kundërshtoi kërkesën e Qeverisë për çështjen e mandatarit

Reagon Thaçi : Komisioni i Venecias kundërshtoi kërkesën e Qeverisë për çështjen e mandatarit

Bartja e maskave të reja

Bartja e maskave të reja

Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?

Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?

Regjistrohet numri më i ulët me koronavirus në dy muaj e fundit në Itali

Regjistrohet numri më i ulët me koronavirus në dy muaj e fundit në Itali

Midis 867 rasteve të reja të konfirmuara mw koronavirus, 73% (631) janë profesionistë të shëndetësisë në vend, Spanjë

Midis 867 rasteve të reja të konfirmuara mw koronavirus, 73% (631) janë profesionistë të shëndetësisë në vend, Spanjë

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Menaxhone prindërimin si prind i vetëm

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

Sekretari i OECD, i thotë Kurtit se është i gatshëm t’i ndihmojë Kosovës pas pandemisë

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

50 fanellat më të bukura në histori të futbollit

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Në Gjevgjeli marrin nga 1.000 euro gjobë personat që luanin valle

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia

Deputeti i PDK’së: Ka manipuluar me shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve me koronavirus, Arben Vitia