Gjermania “përmbytet” nga kokaina

28.12.2018 17:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjermania “përmbytet” nga kokaina

Autoritetet gjermane konfiskuan gjatë vitit 2018 më shumë kokainë se ndonjëherë më parë.

Rreth 9 tonë drogë u kapën brenda një dite prillin e këtij viti nëpër kontenierë në portin spanjoll të Algeciras. Vlera e saj në treg ishte gati gjysmë miliard euro. Sasia rekord u konsiderua tregues i një fenomeni të cilin hetuesit gjermanë e quajne “cunami nga Amerika Jugore”.

Sipas një vlerësimi të Zyrës Federale të Kriminalistikës në Gjermani, këtë vit është rritur ndjeshëm sasia e konfiskuar e kokainës në Gjermani. 608 tonë u siguruan në vend deri në muajin nëntor. Arsyeja e një përmbytjeje të tillë me lëndën narkotike qëndron në radhë të parë, sipas autoriteteve, tek sasitë e mëdha të prodhuara në shtete si Kolumbia, Peruja dhe Bolivia.

Ndërkohë, vazhdimësia e fluksit të madh të futjes së drogës ka bërë që ajo të ruhet e pastër në shitjen nëpër rrugë me të njëjtin çmim.

Por, rritja e konkurrencës është duke e brutalizuar gjithmonë e më shumë tregun e kokainës në Europë, duke sjellë porositje vrasjesh, rrëmbime, dhunë kundër policëve dhe përpjekje për frikësim të punëtorëve në porte. Më prezente janë rrjetet kriminale nga Ballkani Perëndimor dhe nga Maroku, ndonëse nuk mbetet pas edhe Ndrangheta.

Top Channel


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Gjermania “përmbytet” nga kokaina

Gjermania “përmbytet” nga kokaina

Thaçi: Pas organizatës që plagosi Azem Vllasin qëndron Albin Kurti e Glauk Konjufca

Thaçi: Pas organizatës që plagosi Azem Vllasin qëndron Albin Kurti e Glauk Konjufca

RTK dënohet me 5 mijë euro për publikimin e gjendjes shëndetësore të Gani Gecit

RTK dënohet me 5 mijë euro për publikimin e gjendjes shëndetësore të Gani Gecit

MMPH-ja përmbyll vitin me 30 milionë euro investime kapitale

MMPH-ja përmbyll vitin me 30 milionë euro investime kapitale

Flamuri shtetëror nesër në gjysmështizë, ditë zie në nderim të policit Izet Demaj

Flamuri shtetëror nesër në gjysmështizë, ditë zie në nderim të policit Izet Demaj

Thaçi vizitë në familjen Rugova: Dialogu e uniteti, parime bazë të spektrit politik

Thaçi vizitë në familjen Rugova: Dialogu e uniteti, parime bazë të spektrit politik

Demaj, polici i 20-të i vrarë në mbrojtje të rendit dhe ligjit

Demaj, polici i 20-të i vrarë në mbrojtje të rendit dhe ligjit

Kosova vë tarifë edhe për brendet e huaja që prodhohen në Serbi dhe Bosnje

Kosova vë tarifë edhe për brendet e huaja që prodhohen në Serbi dhe Bosnje

Haradinaj për ngushëllime në familjen e policit të vrarë: Ta ruajmë njëri-tjetrin

Haradinaj për ngushëllime në familjen e policit të vrarë: Ta ruajmë njëri-tjetrin

Ivanov kërkon të mos mbështetet Marrëveshja me Greqinë

Ivanov kërkon të mos mbështetet Marrëveshja me Greqinë

Thaçi implikon Kurtin dhe Konjufcën si udhëheqës të “Syrit të Popullit”

Thaçi implikon Kurtin dhe Konjufcën si udhëheqës të “Syrit të Popullit”

Kosnett: SHBA –ja nuk do të përkrahë çdo marrëveshje ndërmjet Kosovës e Serbisë

Kosnett: SHBA –ja nuk do të përkrahë çdo marrëveshje ndërmjet Kosovës e Serbisë

Deputetët e LDK-së reagojnë kundër shtyrjes së miratimit të Buxhetit

Deputetët e LDK-së reagojnë kundër shtyrjes së miratimit të Buxhetit

Një muaj paraburgim për ndihmësit e grabitësit Metaj në Istog

Një muaj paraburgim për ndihmësit e grabitësit Metaj në Istog

Një muaj paraburgim për ndihmësit e grabitësit Metaj në Istog

Një muaj paraburgim për ndihmësit e grabitësit Metaj në Istog

Daçiq: Të përfshihet SHBA-ja e jo edhe Rusia rreth Kosovës, as që na bie ndër mend

Daçiq: Të përfshihet SHBA-ja e jo edhe Rusia rreth Kosovës, as që na bie ndër mend