Gjermania- kosovarëve: Kërkoni riatdhesim në shtetin tuaj (Dokument)

14.03.2015 10:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjermania- kosovarëve: Kërkoni riatdhesim në shtetin tuaj (Dokument)

Zyra Federale e Gjermanisë gjatë muajve të fundit i ka refuzuar kërkesën për azil shumë shtetasve kosovarë. Indeksonline ka siguruar dokumentin i cili u lëshohet kosovarëve që kërkojnë azil për në Gjermani duke u kërkuar kështu që ata personalisht të aplikojnë për riatdhesim në Kosovë.

Në dokumentin e siguruar nga Indekesonline thuhet që është më mirë që kosovarët të kërkojnë vullnetarisht riatdhesim në mënyrë që të mos përdoret kthimi i detyrueshëm nga shteti gjerman.

“Shfrytëzojeni mundësinë për atdhesim vullnetar ose ri-zhvendosje me qëllim që të planifikojmë rrethanat dhe kohën e nisjes së juaj bashkë me autoritet për emigracion”, thuhet në letrën e Zyrës Federale gjermane lëshuar për azilkërkuesit kosovarë.

Në këtë mënyrë federate gjermane është duke I pritur të gjitha kërkesat e kosovarëve për riatdhesim dhe për të njëjtit të përpilohen listat dhe oraret e nisjes së tyre për në shtetin amë./Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Takohen Mustafa dhe Kurti, shkak taksa 100 për qind

Takohen Mustafa dhe Kurti, shkak taksa 100 për qind

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Lutfi Haziri: Masa e reciprocitetit duhet të qartësohet deri në fund

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Kërkohet paraburgim ndaj tre personave të dyshuar për dhunim

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Lumezi dhe ambasadori zviceran diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Diskutohet procesi i Vettingut në Kosovë

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Reshjet e borës, Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

​FSSHK-Kurtit: Mos harroni ligjin e pagave

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Digjitalizimi, proces i pashmangshëm për bizneset

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Presidenca kroate e BE-së: Shpresojmë që kosovarët të lëvizin pa viza në të ardhmen e afërt

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria aprovon themelimin e Grupit të ekspertëve për procesin e vetingut në drejtësi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Qeveria e Kosovës ndan 400 mijë euro për furnizim me mjete mbrojtëse nga Coronavirusi

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Kryeministri Kurti shkarkon bordin drejtues të INFRAKOS

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Grenell po bën probleme duke favorizuar Thaçin

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Rregullat për vizë pune në Gjermani pas 1 marsit

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Në Antarktik bora dhe akulli bëhen të kuqe

Autoriteti i Konkurrencës dhe Policia nënshkruajn memorandum bashkëpunimin për kryerjen e kontrolleve të paparalajmëruara

Autoriteti i Konkurrencës dhe Policia nënshkruajn memorandum bashkëpunimin për kryerjen e kontrolleve të paparalajmëruara